Depardieu má dost urážek a chce se stát Belgičanem

Paříž - Filmový herec Gérard Depardieu se kvůli daním rozhádal s francouzskou vládou. Prý dokonce přemýšlí nad belgickým občanstvím. Uvedla to francouzská média. Podle nich jde o další reakci na to, že se herec cítí být uražen kritikou od francouzského premiéra. Tomu se nelíbí, že se Depardieu před vysokými francouzskými daněmi uchýlil do Belgie.

Zdroj: ISIFA Autor: Christian Alminana/WireImage

Francouzská vláda socialistického prezidenta Hollanda splnila předvolební slib a zavedla 75procentní daň z příjmu, který přesahuje v přepočtu 25 milionů korun. S tím ale Depardieu silně nesouhlasí. 

Herec si po zavedení milionářské daně koupil dům v belgické obci těsně u hranic s Francií. Dokonce se tam přihlásil k trvalému pobytu s cílem platit daně především tam, kde jsou nižší. Nedávno také přišla zpráva, že prodává svůj luxusní dům v centru Paříže. 

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault okomentoval Depardieův odchod jako „dosti ubohý“. V otevřeném dopise premiérovi třiašedesátiletý herec napsal: „Nežádám, abyste se mnou souhlasil, ale aspoň byste mě mohl respektovat!“ Své daně si prý vždycky platil. „Kdo jste, abyste mě takhle soudil?“ zeptal se premiéra v dopise. 

Michel Sapin, francouzský ministr práce:

„Vydělává si hodně peněz. A ti, kdo hodně vydělají, by měli platit vyšší daně. Co na tom není normálního? On to asi nechápe a je to škoda. I přes jeho osobnost, přes všechen talent, je to známka jeho úpadku.“


Podle francouzských médií Depardieu dokonce přemýšlí nad belgickým občanstvím. V neděli totiž prohlásil, že se vzdává francouzského pasu. Belgický ministr financí Didier Reynders dnes řekl, že o případné žádosti francouzského herce o belgické občanství by rozhodoval parlament. „Je možné to provést v relativně krátké době. Je to otázka několika měsíců,“ poznamenal ministr. 

A tak to zřejmě Depardieu nestihne do ledna 2013, kdy začne v Belgii platit nový zákon o občanství. Ten zpřísňuje podmínky, nutné je žít v Belgii pět až deset let. Depardieu by však mohl využít možnosti takzvané mimořádné procedury. Parlament tak může udělit státní občanství osobám, které prokážou výjimečné zásluhy například v oblastech vědy, sportu či kultury.

Video Depardieu zvažuje belgické občanství
video

Depardieu zvažuje belgické občanství

Depardieu zvažuje belgické občanství

Zprávy 16:00 - 17. 12. 2012

Gérard Depardieu se kvůli daním rozhádal s francouzskou vládou

Reportáž Petra Zavadila