První dopad střelby v Newtownu? Zákaz velkých zásobníků

New York – Bílý dům na základě tragické střelby ve škole v Newtownu zvažuje možnosti větší kontroly střelných zbraní. Prezident Barack Obama by mohl navrhnout například zákaz zásobníků s velkou kapacitou nábojů, které útočníkům umožňují střílet dlouho bez nutnosti znovu nabíjet. Podobný zákaz už ve Spojených státech platil mezi lety 1994 a 2004, uvedl dnes list The Wall Street Journal.

Zastánci zákazu zásobníku s vysokou kapacitou upozorňují na to, že lidé by měli větší šanci se střelci bránit, pokud by musel častěji nabíjet. Při všech nedávných masakrech ve Spojených státech jejich pachatelé použili zásobníky s vysokou kapacitou. Zákaz z roku 1994, který vypršel o deset let později, se vztahoval na zásobníky s kapacitou větší než deset nábojů.

Vztahoval se také na 19 modelů zbraní a jejich kopie či duplikáty. Byly mezi nimi například některé typy poloautomatických pušek s vyměnitelnými zásobníky a některými dalšími charakteristikami. Poloautomatické střelné zbraně jsou takové zbraně, u nichž sice člověk musí při každém výstřelu zmáčknout spoušť, ale automaticky se nabíjejí. Hlavní zbraní dvacetiletého Adama Lanzy, který zabíjel v Newtownu, byla poloautomatická puška Bushmaster AR-15.

Lukeš: Zákaz zbraní je neprůchodný

Igor LukešProfesor historie a mezinárodních vztahů bostonské univerzity Igor Lukeš se domnívá, že jakýkoliv citelnější zásah do práva Američanů na držení zbraně je v současných Spojených státech neprůchodný a slib prezidenta Obamy na bezpečnější Ameriku nebude mít žádný dopad: "Obamův slib byl velmi vágní. Myslím, že je to naprosto úmyslné. Mluví sice o potřebě většího bezpečí, ale neříká ani slovo o explicitním zákazu zbraní. Důvod je prostý – ví, že by taková iniciativa neměla šanci projít politickými institucemi a soudy.

Společnost je rozdělená zhruba na třetiny. V jedné jsou lidé, kteří si nepřejí absolutně žádná omezení, ve druhé jsou lidé, kteří si přejí menší omezení, a pouze třetině americké veřejnosti by byl sympatický plošný zákaz útočných zbraní. Za takové situace nemá prezident možnost omezení prosadit.

Zákaz útočných zbraní, které nemají co dělat se sebeobranou nebo lovem zvěře, by byl prvním dobrým krokem dopředu. Popřípadě i zákaz speciální munice, která se po nárazu roztříští a proniká i neprůstřelnou vestou, kterou nosí policisté, nebo zákaz zásobníků na víc než šest kusů munice. Dnes si lze koupit zásobníky na víc než sto kusů munice. Ty použil střelec v kině ve státě Colorado."

Možnost koupit si legálně zbraň se v USA liší stát od státu. Lukeš podotknul, že například v Bostonu je to prakticky nemožné. Naprosto jiná je ale situace ve státech na jihu a jihozápadě země. Navíc si dnes zbraně i munici může každý koupit na internetu, čímž se rozdíl mezi jednotlivými státy maže.


Jakémukoliv zákazu brání silné zbrojařské lobby

The Wall Street Journal podotkl, že zatím není jasné, jak moc bude Obama větší kontrolu střelných zbraní prosazovat a kdy by mohl případné návrhy na ni oznámit. Otázka je ve Spojených státech velmi citlivá a zbrojařská lobby je velmi silná. Zastánci střelných zbraní upozorňují na to, že jejich vlastnictví garantuje americká ústava, a zákazy odmítají.

Šéfa Bílého domu ale tragédie v Newtownu velmi silně zasáhla a v projevech po ní naznačil, že se nehodlá smířit se současným stavem věcí. „Musíte vědět, že učiníme jakékoli opatření, které budeme schopni učinit,“ vzkázal v neděli Obama pozůstalým. Již dříve uvedl, že je nutné podniknout „smysluplná opatření“. Větší kontrolu střelných zbraní nicméně ani jednou výslovně nezmínil, byť je podle komentátorů patrné, že na ni ve svých projevech odkazuje.

Útočná puška Bushmaster
Zdroj: ČT24/ISIFA

Podle The Wall Street Journal není jasné, zda by obnovení zákazu z roku 1994 zabránilo páteční střelbě. Není jasné, zda použitá zbraň měla vlastnosti, které by znamenaly její zákaz. Pokud by ale zákon stále platil, nebylo by možné si pořídit zásobníky s velkou kapacitou, které Lanza při střelbě použil.

Zákaz z roku 1994 byl částečně reakcí na útok střelce Colina Fergusona na vlak na Long Islandu ve státu New York, při němž zemřelo šest lidí. Útočník tehdy použil zásobníky s 15 náboji a podařilo se ho zastavit při jejich výměně.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové