Za masakr civilistů žádají prokurátoři pro seržanta Balese smrt

Seattle (USA) - Američtí vojenští prokurátoři budou žádat trest smrti pro seržanta Roberta Balese, který letos na jaře v Afghánistánu zabil šestnáct vesničanů. Potvrdil to mluvčí vojenské prokuratury. Datum připravovaného procesu dosud nebylo stanoveno. V USA byl voják popraven naposledy v roce 1961. Na výkon trestu smrti jich v současnosti čeká šest, nikdo z nich ale nebyl odsouzen za masakr na civilistech v zahraničí.

Devětatřicetiletý Bales v březnu ve dvou vesnicích na jihu Afghánistánu zmasakroval šestnáct lidí, z toho devět dětí. Podle obžaloby se nejprve ze základny americké armády v provincii Kandahár vydal do první z vesnic, kde postřílel několik lidí, vrátil se na základnu a poté své hrůzné dílo dokonal ve druhé vesnici. Podle obžaloby si jasně pamatoval a uvědomoval, co udělal. Několik vojáků vypovědělo, že když se vrátil ze svého řádění celý potřísněný krví, řekl, že „se domníval, že to, co dělá, je správné“.

Balesovi obhájci tvrdí, že není jasné, v jakém psychickém stavu byl seržant před masakrem. Podle výpovědí některých svědků večer předtím pil alkohol a obhajoba tvrdí, že používal steroidy a léky na spaní. Vojáka prý trápí psychické problémy, trpí posttraumatickým stresem.

Při nasazení v Iráku utrpěl Bales zranění hlavy a do Afghánistánu ho jeho nadřízení údajně poslali proti jeho vůli. Balesovi obhájci se snažili přesvědčit prokuraturu, že trest smrti není správné žádat pro vojáka, který byl čtyřikrát vyslán na nebezpečnou zahraniční misi.