Lyžaři v Luchonu byli několik hodin uvězněni na lanovce

Paříž - Desítky lidí ve francouzských Pyrenejích prožily den před Štědrým dnem menší drama. Lanovka spojující městečko Luchon s místním lyžařským centrem před polednem náhle vypověděla službu. Někteří lidé se na zem podle agentury AFP dostali až po čtyřech hodinách a zachraňovat je musel i vrtulník.

Když se lanovka zastavila, což se podle jejích provozovatelů stalo kvůli blíže nespecifikovanému selhání hnacího řetězu, zůstalo 73 pasažérů v uzavřených kabinkách i několik metrů nad zemí. Ti, kteří byli nad přístupnějším terénem, se záchrany dočkali rychle. K některým se ale hasiči nemohli kvůli strmému svahu dostat. Proto musel v technicky náročné operaci asistovat i vrtulník. Nakonec se podařilo bez újmy vysvobodit všechny.

Na prosinec prý bylo počasí pro záchrannou akci, do níž se zapojilo přes 80 lidí, velmi příznivé. Turisté v kabinkách měli však kvůli nízké teplotě možná jiný názor. Aby na známé horské středisko nezanevřeli, radnice Luchonu pro ně po vysvobození uspořádala malou recepci s teplým občerstvením.