Papež v tradičním poselství apeloval na konec krveprolití v Sýrii

Vatikán - Papež Benedikt XVI. ve Vatikánu tradičně požehnal Městu a světu. Ve svém poselství vyzval Palestince a Izraelce, aby našli odvahu k jednání. Zároveň odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii a Nigérii. Lidé by podle něho neměli ztrácet naději v mír. V šedesáti pěti jazycích pak popřál krásné Vánoce. Jeho projev sledovalo zaplněné Svatopetrské náměstí. 

Benedikt XVI.

„Znovu apeluji na konec krveprolití, snadnější přístup k pomoci pro všechny uprchlíky a také na to, aby se pokračovalo v dialogu, který hledá politické řešení konfliktu.“


„Lidé by nikdy neměli ztratit naději na mír ani tam, kde zuří konflikty, jako v Sýrii nebo Nigérii,“ řekl nejvyšší představitel římskokatolické církve papež Benedikt XVI. v dnešním tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi). „Ať mír vzkvétá mezi obyvateli Sýrie, hluboce raněnými a rozdělenými konfliktem, který nešetří ani bezbranné a kosí nevinné oběti,“ prohlásil papež.

Benedikt XVI. odsoudil konflikty v Nigérii a v Mali, kde islamistické skupiny rozpoutaly násilí. „Ať narození Krista pomůže k návratu míru na Mali a svornosti v Nigérii, kde divoký terorismus kosí oběti, hlavně mezi křesťany,“ řekl. Odsoudil i krvavé atentáty, které postihly civilní obyvatele a kultovní místa v Keni.  

Nové čínské představitele s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu vybídl, aby respektovali náboženskou víru. „Přeji si, aby Čína ocenila přínos církví, aby respektovala každou tak, aby mohly přispět k budování solidární společnosti ve prospěch tohoto ušlechtilého lidu a celého světa,“ zdůraznil Benedikt XVI. s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu. Čína neumožňuje katolíkům uznávat autoritu papeže a nutí je být členy paralelní státem podporované církve. 

Papežovo poselství Urbi et orbi
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Pozornost věnoval papež i Latinské Americe, kontinentu, kde žije nejvíce katolíků. Poprosil Krista, aby pomohl všem, kdo jsou nuceni emigrovat, a vyjádřil podporu vládám v boji proti organizovanému zločinu. 

Papež přednesl své poselství z centrální lodžie baziliky svatého Petra k tisícům poutníků z celého světa, kteří se dnes shromáždili na Svatopetrském náměstí. Jeho poselství, které zakončil vánočním přáním v 65 jazycích, přenášely televizní stanice do mnoha zemí světa, kde je v přímém přenosu mohly sledovat miliony lidí.

Papež se už v pondělní půlnoční mši pomodlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané si budou moci ve zmíněných oblastech udržet své domovy a budou moci svorně spolupracovat s tamějšími většinovými muslimy. Vyzval, aby lidi našli místo pro Boha ve svých životech naplněných moderními technickými výdobytky. Společnost podle něho dospěla k bodu, kdy myšlenkové pochody mnoha lidí nenechávají pro Boha místo. 

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

U 25.12.

Papež v tradičním poselství odsoudil vraždění v Sýrii