Mexická hudební terapie: Zahrajte, zapomenete…

Acapulco – Víc než stovka školáků z předměstí mexického Acacpulca se zapojila do hudební terapie. Jejím účelem je děti chránit před drogovým podsvětím, naučit je spolupracovat a překonávat životní překážky. Program odstartoval letos v létě a nic se za něj neplatí. Většina účastníků přitom nemá žádné předchozí hudební zkušenosti.

Děti vě věku od 8 do 18 let denně trénují v místním parku. V hudbě spatřují naději na lepší život v době, kdy se v Mexiku drogové násilí a pouliční vraždy staly každodenní realitou. „Jsou tu kvůli tomu, aby za sebou nechali, alespoň na malou chvíli, všechno násilí, které vidí na ulicích. Situace je tady opravdu složitá. Děti se radši věnují učení na hudební nástroj a chtějí zapomenout na to, co viděli venku,“ říká otec jednoho z malých muzikantů Jorge Flores.

Hudební terapie pro mexické děti
Zdroj: ČT24

Podobná iniciativa už se osvědčila ve Venezuele. Založením orchestru socializovala děti z chudých čtvrtí. Myšlenka se následně rozšířila i do dalších zemí včetně Kanady, Portugalska nebo Velké Británie. „Mí spolužáci viděli špatné věci. Mrtvá těla od vraždění na ulicích. Přicházejí proto sem - zpívat ve sboru, hrát na nějaký nástroj, na housle, čelo, trubku, zkrátka cokoli…,“ přibližuje Jorge Ivan Flores.

Válka drogových gangů trvá v Mexiku již šest let. Podle nevládních organizací od zahájení vojenské ofenzivy proti drogovým gangům koncem roku 2006 přišlo o život více než 37 000 lidí. Nálezy těl rozsekaných na kusy se staly „módou“ posledních měsíců.