Jihoafričtí pytláci už letos vybili 633 nosorožců

Johannesburg - Již 633 nosorožců padlo letos za oběť pytlákům v Jihoafrické republice. Jejich vybíjení mimo jiné živí i poptávka po nosorožčích rozích a slonovině v Asii. Zprávy o hromadném vybíjení slonů letos přišly také z Kamerunu a z Konga. Loni pytláci v JAR ustavili smutný rekord, když zabili 448 nosorožců.

JAR je domovem největšího počtu nosorožců na kontinentu. Podle odhadů zde žije asi 18 800 nosorožců tuponosých, což je asi 93 procent celkové populace tohoto druhu v Africe, a asi 40 procent všech nosorožců dvourohých v Africe, kteří jsou mnohem vzácnější. Odhady sloní populace v Africe se liší. V Botswaně se jejich počet odhaduje až na 150 000, v částech centrální a západní Afriky však slon patří mezi ohrožená zvířata.

Nosorožčí rohy se po staletí užívají v čínské tradiční medicíně. Poptávka po této komoditě roste i mezi bohatnoucí vrstvou obyvatel ve Vietnamu, i když lékařské testy jejich léčebné účinky nepotvrdily.

Loni bylo na celém světě zabaveno odhadem 40 tun slonoviny, což odpovídá tisícovkám zabitých slonů. Letos jde zatím o asi 28 tun. Podle expertů ze skupiny na ochranu zvířat TRAFFIC toto číslo zřejmě nedosáhne loňského množství, asi však ještě poroste s tím, jak budou přicházet další údaje. Expert Tom Milliken z TRAFFIC řekl, že počínaje rokem 2009 patřily poslední čtyři roky z hlediska objemu nelegálního obchodu se slonovinou k rekordním.