Běloruský disident tráví Vánoce za mřížemi. Oficiálně kvůli daním

Minsk - Namísto s rodinou tráví běloruský disident Ales Bjalacký vánoční svátky ve vězení. Skončil v něm v létě 2011 za údajné daňové úniky. Podle rodiny a kolegů jde ale jen o pomstu běloruského režimu za práci Bjalackého v opozici vůči režimu Alexandra Lukašenka.

Zastrašování, uvěznění a hlavně umlčení. Tuhle taktiku používá běloruský režim proti svým kritikům. V oknech kanceláře organizace Vjasna zbyla jen fotka jejího zakladatele Alese Bjalackého, který je nyní ve vězení.

Nábytek i vybavení kanceláře navíc nedávno zabavily úřady. „Samozřejmě, že ztráta kanceláře je pro nás vážnou ranou. V žádném případě ale naši činnost neukončíme,“ ujišťuje pracovník organizace Vjasna Valentin Stefanovič.

Tlak na disidenty sílí, unie je ale bezzubá

Bjalacký patří k nejznámějším běloruských disidentům. Pronásledovaným pomáhal materiálně i s právní obranou. Předloni dostal 4,5 roku za údajné daňové úniky. Podle kolegů je to výstraha všem kritikům režimu. „Zprávy o politických vězních jsou velmi znepokojivé. Tlak na ně pokračuje, dokonce sílí,“ upozorňuje běloruská aktivistka Irina Bogdanova.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Běloruský prezident Lukašenko sází už léta na izolaci a zdánlivou stabilitu. Bjalacký i další aktivisté jsou podle něj placení agenti Západu, kteří rozvracejí zemi. „Kdo potřebuje nestabilitu ve střední Evropě? Myslím, že ani Evropa, ani my, ani Rusko,“ nechal se slyšet Lukašenko.

Bělorusko řeší vážné ekonomické problémy. Lukašenkovu pozici nezlepšují ani hospodářské a vízové sankce ze strany EU. Brusel podporuje i novináře. Z Varšavy vysílá do země nezávislá televize Belsat, která nabízí Bělorusům alternativu ke státní propagandě.

Poláci podporují demokratické aktivisty a zvou je na konference. Změny v Bělorusku jsou ale zatím v nedohlednu. „Evropští politici nejsou schopni se shodnout na jednotné politice a držet se jí. Každou chvíli svůj přístup mění a dají se Lukašenkem vodit za nos,“ kritizuje postoj unie polský europoslanec Marek Migalski. Do Polska občas přijíždí i manželka uvězněného Alese Bjalackého. Pomoc ze zahraničí je pro ni totiž jednou z posledních nadějí.