Velká rána pro Rusko – vodka zdražila o třetinu

Moskva  Rusové si od nového roku výrazně připlatí za národní alkohol  vodku. Vláda ji zdražila o celou třetinu. Chce tak bojovat proti nadměrnému pití, které ročně v zemi zabije na 400 tisíc lidí.

Na Nový rok považovaný v Rusku za nejdůležitější den v roce se pilo šampaňské i vodka. Stále ještě za levnější cenu, až první letošní den totiž přinesl její rekordní zdražení o 35 procent, z 80 na 110 korun. „Takové rychlé zdražování souvisí s daňovou politikou,“ vysvětluje ekonom z Ekonomického institutu Pavel Trunin.

Nejde však jen o daně, Rusko bojuje hlavně s alkoholismem. Kvůli alkoholu ročně umírá 400 tisíc Rusů, tisíce mrtvých pak mají na svědomí opilí řidiči. Roční spotřeba sice klesla na patnáct litrů na osobu, ale i to je stále alarmující číslo. Premiér Medvěděv pití alkoholu označil za národní katastrofu. Roční tržby za vodku činí 250 miliard korun.

Video Reportáž Miroslava Karase
video

Reportáž Miroslava Karase

Záchranný balíček pro konec světa

Když se nedávno mluvilo o konci světa, mnoho Rusů vodku zařadilo do balíčku poslední záchrany. „Lidé ji potřebovali a budou potřebovat. Naším úkolem je vyrobit dobrou a kvalitní vodku, třebaže i drahou,“ říká ředitel likérky Nasifulla Timerov. Novoroční zdražení vodky posílí i domácí výrobu. Už se mluví také o vyšší ceně jiného neméně populárního nápoje – šampaňského.