Chávezův život visí podle všeho na vlásku

Havana - Venezuelský prezident Hugo Chávez je už několik dní v umělém spánku a jeho stav je kritický. Napsal to s odvoláním na nejmenované zdroje španělský list ABC. Chávez byl v Havaně v polovině prosince počtvrté operován kvůli rakovině. Venezuelský viceprezident a Chávezův předpokládaný nástupce Nicolás Maduro ale venezuelské televizi řekl, že prezident je při síle jako vždy.

Venezuelská vláda opakovaně tvrdí, že Chávez s nemocí stále bojuje, ale obyvatelstvo už připravuje na vůdcův odchod, píše ABC. Jeho stav prý lékaři považují za kritický a při životě ho udržují uměle. Životní funkce prezidenta podporují přístroje, pacient nereaguje na léčbu pooperační infekce, má horečky a není při vědomí. Leží na jednotce intenzivní péče a vyživován je uměle.

Podle ABC Chávez trpí rakovinou pánve a tlustého střeva, metastázy byly prý při poslední operaci nalezeny i v močovém měchýři a v páteři. Operaci 11. prosince provedli ruští lékaři, kterým asistovali kubánští odborníci. „Jeho život je uměle prodlužován, může být kdykoli odpojen od přístrojů s tím, že následovat bude s největší pravděpodobností smrt,“ uvedl španělský list.

Venezuelský viceprezident a Chávezův předpokládaný nástupce Nicolás Maduro v úterý večer venezuelskému televiznímu kanálu Telesur řekl, že prezident je „při síle jako vždy“. V Havaně Cháveze v minulých dnech dvakrát navštívil.

Venezuelský viceprezident Nicolás Maduro:

Nicolás Maduro„S prezidentem jsem se setkal dvakrát a mohu říct, že je při síle - jako vždy. Zároveň mě požádal, abych vás všechny pravidelně a pravdivě informoval o jeho zdravotním stavu. Ať už ty zprávy budou jakékoliv.“


Chávez si podle Madura je plně vědom závažnosti problémů kolem svého zdravotního stavu. „Uvědomuje si složitost pooperační situace a výslovně požádal, abychom (venezuelský) lid informovali,“ řekl viceprezident. Vyzval občany, aby ignorovali pověsti o Chávezově kritickém stavu, které jsou projevem „nenávisti nepřátel Venezuely“.

Pokud nesloží přísahu během několika dní, končí

Po vítězných volbách stále nesložil přísahu a ústava mu dává už jen pár dní. „Pokud se prezident neobjeví do 10. ledna, aby složil přísahu ve stavu, v jakém byl před volbami, ústava na takovou situaci pamatuje,“ upozorňuje vůdce opozice Henrique Capriles.

Objevily se i spekulace, že Chávez by mohl kvůli svému stavu přísahu složit přímo na Kubě. To ale odmítá jak opozice, tak právníci. „Myslím, že je protizákonné, aby kandidát, který vyhrál volby a získal podporu občanů, skládal přísahu na venezuelské ambasádě na Kubě,“ tvrdí politický analytik Miguel Angel.

Pokud by Chávez zemřel, podle venezuelské ústavy by se měly konat nové prezidentské volby do 30 dnů od jeho smrti.

Video Chávezův stav je prý kritický
video

Chávezův stav je prý kritický

Chávezův stav je prý kritický

12:00 2.1.

Rozhovor s Lenkou Nechvátalovou