Azyl v Rusku chce i Bardotka – kvůli slonům

Paříž – Po francouzském herci Gérardu Depardieuem stojí o ruské občanství další filmová hvězda – Brigitte Bardotová. Ta to ovšem nezdůvodňuje vysokými daněmi ve své domovině, ale vyhrožuje, že se přestěhuje do Ruska, pokud v Lyonu utratí dvě slonice.

Bardotová chce zachránit dvě slonice z cirkusu Pinder, které skončily v zoo v Lyonu ve střední Francii. Jenže obě trpí tuberkulózou a ošetřovatelé je proto chtějí utratit. Lidé z cirkusu i ochránci zvířat tvrdí, že slonice nemocné nejsou. O utracení zvířat má proto rozhodnout soud.

„Pokud ti, v jejichž moci to je, projeví zbabělost a nestoudnost zabitím slonic Baby a Nepál, rozhodla jsem se požádat o ruské občanství. A to s cílem utéci z této země, která je již jen hřbitovem zvířat,“ uvedla Bardotová. 

Bardotová se od té doby, co opustila stříbrné plátno, velmi angažuje v ochraně zvířat. I proto se v minulosti netajila obdivem k Putinovi. Ocenila především jeho angažovanost při ochraně tuleňů v době, kdy byl premiérem. V roce 2009 totiž zakázal lov tuleních mláďat a dva roky poté zastavil obchod s tuleními kůžemi z Grónska.

Včera přitom dostal ruské občanství jiný francouzský herec – Gérard Depardieu. Ten se stěhuje z Francie kvůli tomu, že zdejší vláda zavedla pro boháče vysokou daň. Lidé s příjmem nad milion eur musí platit 75 procent ze svých příjmů. Depardieu už si kvůli tomu koupil dům v Belgii.

Včera mu nabídl ruský prezident Putin ruský pas. Depardieu reagoval s nadšením a slíbil, že se naučí rusky. Zda se ale do země, kde by platil 13procentní daň z příjmu, přestěhuje, není zatím jasné.

Hercův děkovný projev i rozhodnutí ruského prezidenta se přitom staly terčem kritiky a sarkasmů. A to jak v Rusku, tak ve Francii. 

List La Presse de la Manche: „Tím, že se stal ruským občanem, získal Depardieu přístup k ohromné kráse téměř nekonečných a svobody plných prostor, jakými je Sibiř, alespoň od konce minulé epochy, kdy miliony sovětských občanů byly v gulazích a plukovník Putin v KGB.“ 

Francouzský deník Sud-Ouest: „Je smutné vidět, jak interpret Cyrana a Monte Crista zabředává do trapné historky kolem velkých peněz a poté je zavázán nějakému autokratovi a je přítelem diktátorů.“ 

Diskuse na internetu: „Vypadnout ze své země pro prachy, to je tak ruské. Patří k nám.“