Přestřelka na indicko-pákistánské hranici: jeden mrtvý

Islámábád - Indičtí vojáci zaútočili na pákistánské vojenské stanoviště a zabili jednoho vojáka. V prohlášení to uvedla pákistánská armáda. Dalšího muže zranili. Incident se odehrál na kontrolním stanovišti Savan Patra ve sporné oblasti Kašmíru. Pákistánská armáda podle vojenského mluvčího útok odrazila a následovala přestřelka přes společnou hranici.

Indická armáda se brání s tím, že její příslušníci stříleli v reakci na pákistánské ostřelování z děl, které na indické části území zničilo dům. „Pákistánští vojáci spustili nevyprovokovanou palbu a stříleli z děl a automatických zbraní na indická stanoviště,“ prohlásil mluvčí indické armády v Kašmíru Bridžiš Pandaj. "My jsme odpověděli jen s využitím malých palných
zbraní. Jsme přesvědčeni, že z jejich strany šlo o pokus usnadnit průnik ozbrojenců," dodal.

Při střetu byl jeden pákistánský voják zabit, další utrpěl zranění. Indické velení uvedlo, že k na jejich straně k žádným ztrátám ani zraněním nedošlo. „Žádný z našich vojáků nepřekročil hranici,“ doplnil další indický mluvčí, plukovník Dahiya.

Indicko-pákistánská hranice
Indicko-pákistánská hranice

Incident, který se odehrál na kontrolním stanovišti Savan Patra v himálajské části sporné oblasti Kašmíru, může zvýšit napětí mezi jihoasijskými mocnostmi, které obě disponují jadernými zbraněmi.

Od roku 2003 na pákistánsko-indické hranici, kde v minulosti proběhlo několik ozbrojených konfliktů, oficiálně panuje klid zbraní. Indie přesto často viní Pákistán, že do indické části Kašmíru posílá ozbrojence podporující místní separatisty. To ale Pákistán popírá.