V noci vrcholily oslavy pravoslavných Vánoc

Moskva - Pravoslavní po celém světě druhým dnem slaví Vánoce. Oslavy v noci vyvrcholily v Gruzii, Srbsku nebo na Ukrajině. Nejmasovější účast na svátečních bohoslužbách zaznamenali v Ruské federaci, která je díky největšímu počtu věřících baštou světového pravoslaví. Slaví ale taky Koptové v Egyptě. Východní církve stále používají Juliánský kalendář, který se s tím západním rozchází o 13 dní. Po Vánocích čeká pravoslavné ještě příchod Nového roku, který připadá na 13. ledna.

Rusové podle tradice Vánoce slaví nejdřív v kostele, a to i několik hodin. Vánoční modlitbou proto začala půlnoční bohoslužba a oslavy pro stovky lidí v moskevském chrámu Krista spasitele. K rodinným oslavám a rozdávání dárků dojde až během dneška. Sváteční bohoslužbu si nenechali ujít ani politici - v Rusku mezi věřící vyrazil premiér Medvěděv, v Gruzii prezident Saakašvili. „Je smutné, že letošní svátky částečně přebila politika. Je tu snaha lidí o návrat k postsovětské realitě, ale podle mě je to dočasné. Reformy se nezastaví,“ dodal gruzínský prezident.

Krátké vánoční poselství dnes spoluobčanům zaslal prezident Ruska Vladimir Putin. Vánoce označil za svátek víry, naděje a lásky a ocenil podíl pravoslavné církve na náboženském dialogu s ostatními církvemi a na „pevné součinnosti se státem“.

Ruský prezident Putin slaví Vánoce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mikhail Klimentiev

V káhirské katedrále se naopak sešli egyptští koptové. Bohoslužbu sloužil nový 60letý papež, v pořadí už 118. hlava církve, která se datuje k počátkům křesťanství. Ani Vánoce nezastínily obavy ze situace v zemi. Podle Koptů nová ústava prezidenta Mursího omezuje jejich práva a ohrožuje církev. „Nebude to jednoduché. Čekají nás nebezpečné časy a krkolomná cesta, ale musíme se snažit překážky překonat,“ uvedla politička Mona Makram Ebeidová.

Video Pravoslavní ve světě slaví Vánoce
video

Pravoslavní ve světě slaví Vánoce

Pravoslavní ve světě slaví Vánoce

7.1.2013-S6

Rozhovor s Petrou Procházkovou