Německé pohraničí má strach z amnestovaných českých kriminálníků

Berlín - Kvůli propuštění vězňů v České republice panuje v příhraničních oblastech německé spolkové země Sasko strach z další kriminality, kterou místní obyvatelé připisují sousedním Čechům a Polákům. Obavy vyjádřil také saský ministr vnitra Markus Ulbig s tím, že následky propuštění drobných kriminálníků pro obyvatele Saska nelze odhadnout.

Saské oblasti při hranicích s Českem a Polskem nejvíce trápí množící se krádeže automobilů a barevných kovů. Někteří tamní obyvatelé kvůli tomu volají po obnovení kontrol na hranicích, postavení zátarasů na turistických stezkách přes hranici nebo zvýšení policejní přítomnosti v regionu. Od těchto opatření si slibují, že zloděje odradí a znemožní jim rychle zmizet s lupem v cizině. Saské úřady naproti tomu sázejí na posilování spolupráce s českými a polskými policejními orgány.

Nejčtenější deník Bild upřesnil, že částečná amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem se vztahuje i na pachatele, kteří se dopouštěli krádeží a vloupání také v saském pohraničí. To se potýká s jejich nárůstem od otevření schengenského prostoru bez hraničních kontrol pro nováčky EU před pěti lety. Nejčtenější deník v Německu připomíná, že více než desítka amnestovaných se jen několik hodin po propuštění dostala znovu do křížku se zákonem a skončila ve vazbě.