Berlusconimu by stačila funkce ministra financí

Řím - Silvio Berlusconi nebude usilovat o funkci premiéra, místo toho by se po volbách spokojil s pozicí ministra financí. Řekl to v televizním rozhovoru. Berlusconiho strana se také dohodla s Ligou severu, že půjdou do voleb společně. Průzkumy jim ale velkou šanci na vítězství nedávají.

Šéf Ligy severu Roberto Maroni na tiskové konferenci potvrdil dohodu, „že kandidátem na premiéra nebude Silvio Berlusconi“. „Berlusconi přijal požadavek, že nebude premiérem,“ prohlásil Maroni. Sám by se přitom spokojil s funkcí ministra financí. „Pokud si budou myslet, že mohu být pro vládu užitečným, tak pozice, která by mi nejvíc dovolila využít mé zkušenosti, by byla role ministra financí. Tak bych mohl ještě jednou dokázat, že nemám žádné politické ambice a nepřemýšlím o politice jako o něčem, z čeho mám výhody,“ prohlásil Berlusconi.   

V rozhovoru pro italské rádio Berlusconi naznačil, že premiérem by se místo něho mohl stát jeho spolustraník Angelino Alfano. Liga severu by ovšem v této funkci ráda viděla Giulia Tremontiho, který byl v poslední Berlusconiho vládě ministrem financí. 

Liga severu s Berlusconiho stranou v minulosti vládla už třikrát, naposledy v listopadu 2011. Jejich duo ale v předvolebních průzkumech na vedoucí středo-levou koalici ztrácí deset procent. A někteří komentátoři si jen těžko dovedou představit, že by se Berlusconi opravdu spokojil s jinou než vedoucí rolí. 

Předčasné parlamentní volby čekají Itálii už koncem února. Vláda premiéra Maria Montiho skončila v prosinci po 13 měsících. Monti řekl, že se do voleb aktivně nezapojí, je ale připraven vládnout, pokud to bude potřeba. Evropská unie si jeho kroky v čele země pochvalovala. Italům se líbily o dost méně a teď Montiho podporuje jen 15 procent voličů.