Kosatky uvízlé u Kanady se dostaly z ledového sevření

Montreal - Desítka kosatek, které uvízly pod ledem u kanadského pobřeží, je zřejmě opět volná poté, co se ledový příkrov posunul. Informovaly o tom místní úřady, nicméně obyvatelé inuitské osady Inukjuak si raději pronajali letadlo, s jehož pomocí chtějí zjistit, zda velryby jen neuvízly na jiném místě.

Zdroj: ČTK/AP Photo/The Canadian Press Autor: Marina Lacasse

Hejno kosatek uvězněných pod ledem v Hudsonské zátoce, kde se střídaly v nadechování u jediné díry v ledu, přilákal pozornost médií z celého světa a místní obyvatelé plánovali záchrannou operaci. Požádali proto kanadskou vládu, aby jim poslala ledoborec, který by kosatkám uvolnil cestu.

Jedna z kosatek uvízlých u kanadského pobřeží
Zdroj: ČTK/AP Photo/The Canadian Press
Autor: Marina Lacasse

Pak se nedaleko místa, kde se kosatky zdržovaly, moře uvolnilo. Zřejmě k tomu přispěl vítr, který kry posunul. Otevřela se tak cesta na volné moře, ale „jestli kosatky dokázaly proplavat ven, to se patrně nikdy nedozvíme“, řekl Mark O'Connor z místního úřadu pro moře a mořské živočichy.

Kosatky uvízlé u kanadského pobřeží
Zdroj: ČTK/AP Photo/The Canadian Press
Autor: Marina Lacasse

Kosatky byly pod ledem nejméně dva dny. Nedávný náhlý pokles teplot je mohl zaskočit u pobřeží, kam se v tuto roční dobu obvykle nevydávají. Inuitští lovci si jich poprvé všimli v úterý a do středy se zdálo, že kosatky postupně ztrácejí energii. Ve skupině jich napočítali 11, včetně menších kusů, což naznačovalo, že by mohlo jít o rodinu.