Vévodkyně Kate má první oficiální portrét, médiím se nelíbí

Londýn - V londýnské Národní portrétní galerii byl představen první oficiální portrét vévodkyně z Cambridge, jehož autorem je britský malíř Paul Emsley. Slavnostní ceremonie se zúčastnila Kate i její manžel, princ William. Zatímco královští manželé vyjádřili z portrétu nadšení, média i účastníci internetových diskusí ho kritizují.

Emsley maloval portrét jednatřicetileté vévodkyně několik měsíců. Sešel se s ní dvakrát - loni v květnu ve svém studiu a pak v červnu v jejím bytě v Kensingtonském paláci. Při obou sezeních Kate fotografoval a podle snímků portrét namaloval.

Obraz ji zachycuje v poměrně civilní podobě. Výslovně prý chtěla, aby Emsley namaloval její „přirozené“, a nikoli „oficiální já“.

Malíř původně zamýšlel, že namaluje vážný portrét, ale když se s vévodkyní sešel, rozhodl se prý, že se bude na jeho obraze usmívat. „Myslím, že nakonec to bylo správné rozhodnutí, aby se usmívala. To je, myslím, opravdu ona,“ řekl Emsley. Sama vévodkyně považuje portrét za „skvělý“.

Oficiální portrét vévodkyně Catherine
Oficiální portrét vévodkyně Catherine

Mrtvé oči a upíří rty, píší britská média

Podle uměleckého kritika Waldemara Januszczaka píšícího pro list The Sunday Times je ve tváři vévodkyně jakási nepřístupnost. „Ve tváři má cosi mrzutého,“ řekl Januszczak v rozhovoru s BBC. „Měl jsem velká očekávání, neboť vévodkyně z Cambridge je někdo, kdo má rád umění. Upřímně, byl jsem zklamán.“

Deník The Guardian „vybledlý“ portrét přirovnal k podobizně upíra z filmové ságy Twilight. List malbě vytkl například mrtvé oči, nudné vlasy bez života nebo přísně našpulené rty, které značí, že Kate pravděpodobně saje krev svými tesáky.

Živo je kvůli Kate také na sociálních sítích. „William nyní ví, jak bude jeho žena vypadat za 15 let,“ glosuje jeden z komentářů. Jistý kanadský čtenář v diskusi pod internetovým článkem novin Daily Mail označil Kate za chudáka, který byl nucen vyjádřit z díla „nadšení, ačkoli ve vší pravděpodobnosti byla zděšena jako zbytek nás“.

Kate a William hovoří s autorem portrétu
Kate a William hovoří s autorem portrétu

Pořízení zadala Národní portrétní galerie, která jej odpoledne zpřístupnila veřejnosti.