Peking trápí hustý smogový opar

Peking – V dalších nejméně dvou dnech bude obyvatele Pekingu trápit extrémní míra smogu, která hned několikrát překračuje běžnou hranici. Odborníci říkají, že jde o hazard s lidským zdravím.

„Teplota i vlhkost vzduchu v posledních dnech v Pekingu vzrostla. Míra emisí byla mezitím relativně vysoká. V důsledku toho vzduch dosáhl nebezpečných hodnot,“ vysvětlil vedoucí atmosférického oddělení v Pekingu Yu Jianhua. 

Index škodlivých látek v ovzduší vyšplhal přes rekordní hranici 600 mikrogramů na metr čtvereční. Běžná hodnota se přitom pohybuje okolo sta. Takto malé částice můžou proniknout hluboko do plic a orgány poškodit. Působí onemocnění srdce, dýchací problémy nebo rakovinu. 

Video Smog v Pekingu
video

Smog v Pekingu

„Šíříme zprávy prostřednictvím různých médií, jako je televize nebo internet, aby naši obyvatelé dostali aktuální informace o stavu ovzduší a mohli se lépe chránit,“ vysvětlil Yu Jianhua. 

Úřady doporučily lidem zůstat doma, ovšem speciální opatření nepřijaly. Na silnicích se dále tvoří kolony a továrny pokračují ve výrobě. Přitom právě následkem rychlého tempa industrializace se řadí kvalita ovzduší v Číně k těm nejhorším na světě.

Smog v Pekingu
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: HOW HWEE YOUNG