Studie usvědčila Indy z genetického vlivu na Australany

Canberra - Obyvatelé indického subkontinentu migrovali zhruba před 4000 let do Austrálie a smísili se s tamním domorodým obyvatelstvem dávno před tím, než tento světadíl kolonizovali Evropané. Vyplývá to z nové vědecké studie, která popírá zavedený názor, že domorodci žili v Austrálii izolovaně od okolního světa až do příchodu britských osadníků koncem 18. století.

Doposud se předpokládalo, že první lidé přišli do Austrálie před 40 000 lety a žili tam v izolaci od ostatních skupin obyvatelstva Země, dokud se koncem 18. století neobjevili přistěhovalci z Británie.

Indové možná dali Austrálii i psa dingo

Genetická studie provedená mezi 300 původními obyvateli Austrálie, Indie, Papuy-Nové Guineje a jihovýchodní Asie ale objevila „významný příliv genů“ z Indie do Austrálie před asi 4230 lety. Podle studie možná právě tito imigranti také přivezli z indického poloostrova do Austrálie psa dingo.

Indka
Indka

„Dlouho před tím, než se v Austrálii usadili Evropané, lidé z indického subkontinentu migrovali do Austrálie a smísili se s australskými původními obyvateli,“ konstatuje se ve studii Ústavu evoluční antropologie Maxe Plancka v Lipsku. „Výzkum naznačuje, že mezi indickou populací a Austrálií došlo během holocénu, asi před 4230 lety, k významnému toku genů,“ dodává studie.

Podle autorů studie indičtí přistěhovalci zřejmě v Austrálii zavedli pokročilé zemědělské technologie a výrobu vyspělejších nástrojů. „V tuto dobu dochází k náhlé změně ve zpracovávání rostlin a technologiích používaných k výrobě kamenných nástrojů. Poprvé se objevují drobné štípané kamenné nástroje - mikrolity,“ konstatovala vedoucí studie Irina Pugačovová.