Dotcom spustil nástupce zakázaného Megauploadu

Wellington - Zakladatel někdejšího největšího serveru pro sdílení dat na internetu Megaupload spustil jeho novou verzi pod názvem Mega. Díky nově nastaveným pravidlům užívání serveru má být právně nenapadnutelný. Spuštění nového serveru je vzdorným gestem vůči Spojeným státům, které usilují o vydání Dotcoma z Nového Zélandu kvůli obvinění z rozsáhlého on-line pirátství.

Nový server nabízející obdobné služby jako jeho předchůdce začal fungovat přesně rok a den poté, co byl provoz Megauploadu zablokován a sám Dotcom, jehož původní jméno je Kim Schmitz, zatčen novozélandskou policií. Od propuštění na kauci žije německý rodák na svobodě na Novém Zélandu, kde má od roku 2010 trvalé povolení k pobytu.

Spuštění serveru provázela sláva

„Před rokem byl Megaupload zničen americkou vládou. Vítejte na http://Mega.co.nz,“ napsal Dotcom, jakmile nový server spustil. Na okázalé slavnosti spuštění serveru spojené s tiskovou konferencí Dotcom oznámil, že během několika hodin Mega obdržel čtvrt milionu registrací. Server měl pak potíže s prudkým náporem návštěvníků.

Spuštění serveru doprovázelo hlučné divadlo, které Dotcom uspořádal na své rozlehlé novozélandské usedlosti. Velkorysá režie zahrnovala vpád herců převlečených za policejní komando i manévry najatého vrtulníku označeného písmeny „FBI“, který kroužil nad hlavami hostů.

Mega poráží v parametrech konkurenci

Nový server Mega je síťovým úložištěm a chce soutěžit s analogickými službami Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive. Jeho kapacita ale dosahuje hodnoty 50 gigabajtů, což překonává parametry konkurence.

Podle zakladatele nové služby je Mega „větší, lepší, rychlejší a silnější“ než jeho zakázaný předchůdce Megaupload. Veškerý obsah schránek je zašifrovaný a přístup má jen uživatel vybavený heslem. „Nechceme se vysmívat některé vládě nebo Hollywoodu. Jsme inovátoři a využíváme svého práva podnikat,“ říká Kim Dotcom.

„Tvrdí: Já nepotřebuji vědět, co děláte, a ani to vědět nechci. Je to jen na vás. To je velmi chytrý krok, protože klíčem je znalost. Pokud o ničem neví, je v bezpečí,“ komentoval spuštění služby Mega expert na autorské právo Clive Elliott.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Megaupload, jehož provoz Dotcom zahájil v roce 2005, patřil k nejoblíbenějším internetovým serverům, dokud ho američtí žalobci nezavřeli a neobvinili Dotcoma a několik dalších představitelů jeho společnosti ze zprostředkování milionů nelegálních stažení souborů.

Majitelům autorských práv tak podle žaloby způsobili škodu půl miliardy dolarů. Sami přitom touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun).

Schmitzovi právníci americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání odmítají. Termín stání o případném vydání Dotcoma do USA byl již dvakrát odložen, jednání by se mělo konat v srpnu.