Zbojník Kelly, sporná postava australských dějin, byl pohřben

Melbourne - Austrálie pohřbila svého Jánošíka. Celých 132 let poté, co byl oběšen, spočinul v hrobě nejslavnější australský zbojník Ned Kelly. Pro jedny to byl chladnokrevný vrah, pro druhé spravedlivý bojovník proti anglickým kolonistům. Jeho postava dosud rozděluje australskou veřejnost na dva nesmiřitelné tábory.

Celkem 450 příbuzných a příznivců se přišlo rozloučit s Kellym do kostela v australské Wangarattě. Asi hodinová mše se konala v kostele svatého Patrika. Obřad řídil kněz White, jenž pochází z Jerilderie. To patří k místům, kde Kelly raboval. White působil jako kněz rovněž ve městě Euroa, v němž Kelly vyloupil banku roku 1878. „Kellyho příběh mne jako chlapce fascinoval. Cítím se poctěn nabídkou vést tuto mši v tomto katolickém kostele,“ vysvětlil White. Whiteovi ale telefonovalo několik pobouřených občanů a kritizovali ho za ochotu vést obřad.

John White, kněz:

„Můžeme samozřejmě soudit správnost nebo špatnost něčích činů, ale ve smrti necháváme rozsudek na Bohu.“


Zbojníkova lebka se nenašla
   
Kelly se podle něj stal „dítkem Božím“, když byl roku 1854 nebo 1855 (přesné datum jeho narození není známé) pokřtěn a když svůj krátký život ukončil za přítomnosti kněží v melbournské věznici. Kelly byl usvědčen z vraždy tří policistů a roku 1880 byl oběšen.

Zbojníkovy ostatky byly nalezeny v hromadném hrobu a identifikovány s pomocí DNA roku 2011. Nenašla se však lebka. Všechny ostatní kosti byly uloženy do rakve, kterou White pokropil svěcenou vodou.   

Dnešní obřad považuje kněz za nápravu křivdy, která se stala matce Ellen, jež nedostala synovo tělo. Právě vedle jejího hrobu byl v souladu se svým posledním přáním nyní pohřben. V Gretě jsou také hroby Kellyho bratra a jednoho z členů gangu. „Vynaložili jsme velké úsilí, aby zůstal v bezpečí,“ řekla praneteř Kellyho Joanne Griffithsová.

Posmrtnou masku mohou turisté vidět ve vězení, kde byl kdysi držen. „Myšlenka, že se i z hrobu stane turistická atrakce, je nám odporná,“ konstatoval zbojníkův prasynovec Anthony Griffiths. Zabránit tomu ale bude těžké. Reklamy s jeho jménem zvou na pivo. Podomácku vyrobené brnění, které používal v přestřelkách, je vzorem pro poštovní schránky. Ned Kelly je nedílnou součástí australského folkloru. Přispěl k tomu i bezpočet knih a filmů, které inspiroval.

Video Austrálie pohřbila zbojníka Kellyho
video

Austrálie pohřbila zbojníka Kellyho

Jak zní slavný příběh zbojníka Kellyho?

Kelly a jeho gang je mnohými považován za symbol napětí, které v jeho časech panovalo mezi chudými irskými přistěhovalci a bohatými anglickými usedlíky. Používal podomácku ukované brnění a přilbu, jež měl na sobě i při poslední přestřelce s policií.

Pocházel z rodiny irského přistěhovalce, který byl deportován do Tasmánie za krádež dvou prasat. I v Austrálii pak byla rodina stíhána za krádeže dobytka a otec Red Kelly za jednu z nich pobyl půl roku na nucených pracích. Ned se dostal poprvé do problému roku 1869. Byl tehdy obviněn z loupežného útoku na obchodníka s prasaty Aha Fooka.

Následovala další přepadení a krádeže, zatýkání a také vězení. Za zabití policistů byla na Kellyho i jeho gang vypsána velká odměna a parlament státu Victoria schválil zákon, podle něhož měl kdokoli právo dotyčné zastřelit bez předání policii nebo soudu. Kelly byl dopaden v roce 1880 a téhož roku v listopadu oběšen. Pod petici žádající, aby byl jeho život ušetřen, se podepsalo až 30 tisíc lidí.