Výhra CDU v Dolním Sasku, vládnutí ale Merkelová a spol. nemají jisté

Berlín - Dolní Sasko si volilo zemský sněm. Hlasování v jedné z největších spolkových zemí vyhráli těsně křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Další vládnutí ale nemají definitivně jisté. Opoziční blok sociálních demokratů (SPD) a Zelených získal totiž podle průběžných odhadů výsledků o jeden mandát v zemském sněmu více než CDU s koaličními svobodnými demokraty (FPD), s nimiž strana Merkelové vládne i na celostátní úrovni. Podle některých odhadů mohou dolnosaské volby dokonce skončit patem, a rozhodovat tak bude doslova každý hlas.

Volby do regionálního parlamentu na severozápadě Německa se považují za důležitý test nálad voličů před zářijovými celostátními volbami v Německu. Rozložení sil v Dolním Sasku totiž do značné míry odpovídá situaci na celostátní úrovni. 
    
Kancléřčinu CDU dnes volilo podle dosavadních propočtů zveřejněných veřejnoprávní televizí ARD 36,3 procenta voličů a FDP 9,8 procenta. Liberály už nyní německá média označují za hlavní vítěze hlasování, neboť předvolební průzkumy jim přisuzovaly zisk jen okolo pěti procent. SPD dostala 32,6 procenta a Zelení 13,6 procenta. V součtu tak zatím opoziční blok těsně vede a nyní by v hannoverském zemském sněmu obsadil o jedno křeslo víc než současná středopravá koalice dolnosaského ministerského předsedy Davida McAllistera (CDU).

V Dolním Sasku končí Levice a Pirátská strana
   
Před volbami panovaly v koaličním táboře spíš obavy, že by FDP vůbec nemusela získat potřebných pět procent nutných pro udržení v regionálním sněmu. V takovém případě by totiž i druhé místo sociální demokracie (SPD) podle předpokladů bezpečně stačilo k vytvoření koalice se Zelenými. Právě tato obava pravděpodobně zmobilizovala pravicovější voliče, jenže zřejmě na úkor CDU, která ve srovnání s předchozími dolnosaskými volbami ztratila zhruba pět procent. Krajně levicová Levice v dolnosaském sněmu končí, stejně jako Pirátská strana, která tak nezopakovala úspěchy z několika předchozích regionálních voleb.