Právníci brání indické násilníky – proces je prý zmanipulovaný

Indie - Další případ brutálního znásilnění se objevil v Indii. Šestadvacetiletá žena v nemocnici vypověděla, že ji autem unesli muž a dvě ženy, když se vracela z pracovního pohovoru. Násilníci ji zdrogovali, na opuštěném místě znásilnili a pak ji vyhodili z auta. Ve zrychleném řízení dnes také začal soud s pěticí obviněných ze skupinového znásilnění studentky medicíny, která zraněním podlehla. Mužům hrozí trest smrti.

Případ, který šokoval celou Indii i zbytek světa, je ve zrychleném procesu u soudu. Obžaloba nemá pochyby o tom, že pětice obviněných i jejich nezletilý komplic brutálně napadli mladou medičku. Muži ji znásilnili a zbili, žena následně zraněním podlehla. U soudu mají viníky usvědčit vzorky krve a DNA. 

Po krátkém jednání bylo dnes rozhodnuto, že v úterý bude proces pokračovat. Soudce vyzval právníky obou stran, aby si na úterý připravili úvodní řeči a zároveň odsouhlasil požadavek obhajoby, aby se soud konal každý den po celý týden. Chce tak předejít týdenním či měsíčním prodlevám mezi jednotlivými stáními, které jsou u ostatních soudů v Indii celkem běžné. Soud zároveň rozhodl, že jednání bude bez účasti veřejnosti.

Obhajoba ovšem tvrdí, že kvůli mediálnímu tlaku nemůže být proces v Dillí spravedlivý, a žádají proto o jeho přeložení jinam. Navíc advokáti upozorňují také na to, že policisté si údajně na zatčených vynutili přiznání. „Všechny výpovědi znějí stejně, jako by jim je někdo nadiktoval,“ tvrdí právník Manohar Lál-šarma.

Obhájce V.K. Ánand:

„Jsme si jistí, že se nám v Dillí nedostane spravedlnosti.“


Obhajoba prý rovněž upozorní, že obžalovaným byla odpírána právní pomoc po dobu více než tří týdnů po jejich zatčení. Napadnout chtějí obhájci i údajné nesrovnalosti ve výpovědi přítele znásilněné, který dívku provázel. O vině jejich klientů je dokonce zatím nepřesvědčily ani důkazy obžaloby. Advokáti tvrdí, že vyšetřovatelé zmanipulovali forenzní stopy. Podávají proto stížnost.

Jenže obžaloba chce předložit soudu nezvratné důkazy, kterými mají být vzorky krve a DNA, jež policisté zajistili na oblečení útočníků i oběti, stejně jako na místě činu. Vzorky ze spodního prádla jednoho z obviněných se prý bezpochyby shodují se stopami zajištěnými na oběti. I další vzorky z místa činu vykazují shodu. Zároveň mají vyšetřovatelé i data z mobilních telefonů utočníků, která je prý rovněž usvědčují.

Obžaloba chce předvést asi 80 svědků, mezi nimi i dva sousedy, kteří v chudinské čtvrti viděli obžalované pálit šaty obětí. Poukáže i na to, že osobní věci napadených jako mobilní telefony, prsteny a kreditní karty, mužovy hodinky a boty policie našla při domovních prohlídkách u obžalovaných.

Před soudem dnes poprvé stanula pětice mužů, kteří 16. prosince napadli v autobuse 23letou dívku i jejího přítele. Ženu znásilnili a zbili ji železnou tyčí. Dívku z Indie převezli kvůli léčbě do Singapuru, jenže tady po dvou týdnech vážným zraněním podlehla. I proto jsou útočníci kromě znásilnění obvinění i z vraždy. Hrozí jim za to trest smrti. Další zatčený je nezletilý, proto bude souzen ve zvláštním procesu. Nezletilost dalšího z pěti mužů chce jeho obhájce zjistit pomocí speciálního testu z vzorku kostí. Obhájce požádal o svolení soud, ale ten zatím neodpověděl.