Po zákazu kouření v Anglii ubylo u dětí astmatických záchvatů

Londýn - Po zavedení zákazu kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách klesl v Anglii výrazně počet akutních záchvatů astmatu u dětí. Tvrdí to alespoň studie vědců z londýnské vysoké školy Imperial College. Po zákazu totiž mnoho lidí omezilo kouření i doma. Jen během prvního roku díky tomu bylo o osminu méně dětí hospitalizovaných s astmatickým záchvatem.

Vědci z Imperial College zkoumali počet hospitalizovaných dětí s astmatickými záchvaty od dubna 2002. Meziročně rostl o dvě procenta až do doby, kdy se v červenci 2007 zakázalo kouření v restauracích a dalších veřejných uzavřených prostorech. 

Během prvního roku po zavedení zákazu v červenci 2007 poklesl počet hospitalizací dětí s astmatickými záchvaty o 12 procent. V roce 2008 a 2009 pak pokaždé ještě o další tři procenta. Hospitalizací za tyto tři roky ubylo o 6 800. 

Podle autorů studie navíc přibývá důkazů o tom, že stále více lidí chce, aby se vůbec nekouřilo i u nich doma. „Lidé vidí výhody těchto zákonů v restauracích a jinde a stále více chtějí stejně postupovat i doma. To prospívá dětem, protože jsou méně vystaveny pasivnímu kouření,“ říká vedoucí studie profesor Christopher Millett. 

Závěry studie se shodují s výsledky prací ze Severní Ameriky a Skotska, které také ukázaly pokles hospitalizací dětí s astmatem. Podle dalších studií ve Skotsku i v Anglii se po zákazu snížil také počet infarktů.