Vojákovi bez končetin transplantovali lékaři obě paže

Baltimore (USA) – Američan Brendan Marrocco, který jako voják v Iráku přišel při výbuchu v roce 2009 o všechny čtyři končetiny, se chce vrátit do normálního života. Šestadvacetiletý Newyorčan to řekl na tiskové konferenci v nemocnici v Baltimoru, ve které mu v prosinci transplantovali obě paže najednou.

Operace trvala 13 hodin a je teprve sedmým podobným úspěšným zákrokem v USA. První transplantace dvou paží od zemřelého muže se uskutečnila v Německu v roce 2008.

Transplantace obou paží trvala 13 hodin
Transplantace obou paží trvala 13 hodin

Marrocco již může pažemi hýbat, ale po dobu několika měsíců bude třeba šesti hodin rehabilitace denně, aby ruce dobře ovládal, upřesnil jeden z ošetřujících lékařů. Podle šéfa transplantačního programu nemocnice Jamieho Shorese potrvá dva až tři roky, než budou paže plně fungovat.

Lékaři informují o průběhu transplantace rukou
Lékaři informují o průběhu transplantace rukou

„Sportoval jsem a chci se k tomu skutečně vrátit. Jedním z mých cílů je ujet maraton na speciálním kole,“ prohlásil mladík, který se již naučil chodit na protézách. Smířil se s tím, že ke svému oblíbenému fotbalu se nevrátí, ale chce v budoucnosti například plavat. Také je odhodlaný opět řídit auto. „Najdu způsob, jak dělat vše, co pro mne bude skutečně důležité,“ je přesvědčen bývalý četař pěchoty.

Brendan Marrocco
Brendan Marrocco