Clintonovou ve funkci nahradí senátor Kerry

Washington - Dnešek je pro Hillary Clintonovou posledním dnem ve funkci ministryně zahraničí USA. Večerním složením přísahy ji v úřadu nahradí senátor John Kerry, který v roce 2004 neúspěšně kandidoval na prezidenta. Barack Obama na úvod svého obhájeného prezidentského mandátu obměňuje i některé jiné členy týmu.

69letý John Kerry je veteránem vietnamské války, jehož kořeny sahají až na Moravu - jeho praděd totiž pocházel z Horního Benešova. Do senátorského křesla byl zvolen celkem pětkrát. „To, co jsem zažil na cestách Spojenými státy jako senátor státu Massachusetts, mě na zahraniční cesty ve funkci ministra zahraničí připravilo víc než návštěva jakékoliv světové metropole. Práce senátora mi bude chybět,“ řekl Kerry.

Hillary Clintonová nalétala ve funkci ministryně zahraničí téměř 1,6 milionu kilometrů a navštívila rekordních 112 zemí. Teď ale ve Washingtonu nastal čas se rozloučit. Ačkoliv se chce na nějaký čas stáhnout z veřejného života, stále více se spekuluje o její možné prezidentské kandidatuře v roce 2016.

Hillary Clintonová, končící ministryně zahraničí USA:

Hillary Clintonová„Po čtyřech letech ve funkci je má víra v náš národ a naši budoucnost ještě silnější. Věřím, že můj následník a jeho následníci povedou zemi tak, jak tomu bylo dosud - chytře, neúnavně a s odvahou. S cílem zajistit mírovější, bezpečnější a svobodnější svět.“


Prezident Obama na úvod svého obhájeného mandátu obměňuje některé členy týmu. Do čela ministerstva obrany navrhl bývalého republikánského senátora Chucka Hagela a na post ministra práce se spekuluje o Hispánci Joeu Garciovi.

Video Střídání amerického ministra zahraničí
video

Střídání amerického ministra zahraničí

Střídání amerického ministra zahraničí

S6 01.02.2013

Komentář Michala Kubala