Afghánistán a Pákistán chtějí jednat s Talibanem

Londýn - Afghánský prezident Hamíd Karzáí a jeho pákistánský protějšek Ásif Alí Zardárí se dnes zavázali, že do šesti měsíců uzavřou dohodu o míru v Afghánistánu. Po jednání s premiérem Davidem Cameronem v jeho venkovském sídle v Chequers také podpořili jednání s povstaleckým hnutím Taliban.

Všichni tři politici vyzvali Taliban, aby v katarském Dauhá otevřel kancelář pro jednání s afghánskou vládou. Vyzvali Taliban, aby podnikl kroky potřebné k otevření kanceláře a aby se připojil k dialogu. V zájmu podpory mírového procesu a usmíření se prezidenti Afghánistánu a Pákistánu také rozhodli lépe koordinovat propouštění Talibanců zadržovaných v Pákistánu.

Dnes se odehrálo již třetí kolo konzultací, které Cameron loni inicioval. Tentokrát se poprvé rozhovorů zúčastnili ministři zahraničí, velení armád a vedení zpravodajských služeb. Na tiskové konferenci po jednání Cameron zdůraznil „bezprecedentní úroveň spolupráce“ mezi Afghánistánem a Pákistánem. Nynější rozhovory se zaměřovaly nejen na posílení mírového procesu v Afghánistánu, ale také na oslabení vzájemné nedůvěry mezi Afghánistánem a Pákistánem.

K neformální večeři se Cameron v Chequers setkal s oběma prezidenty už v neděli večer. Hovořili spolu o bezpečnostní situaci v Afghánistánu po plánovaném odchodu spojeneckých vojsk. Řešili i to, jak zabránit případnému návratu Talibanu k moci a jak eliminovat ozbrojené násilí. Londýn chce letos z Afghánistánu stáhnout necelou polovinu z devíti tisíc vojáků, ostatní odejdou během příštího roku.