Studenti ve Španělsku vyrážejí do ulic bojovat za školství

Madrid – Ve Španělsku se znovu mobilizuje sektor školství. Studenti a učitelé svolali na tento týden třídenní stávku a ode dneška mají být po celém Španělsku opět protestní akce na středních školách, univerzitách i v ulicích měst. Namířené budou zejména proti škrtům ve školství.

Vysokoškoláci protestují proti zvýšení zápisného a snížení počtu stipendií, obávají se, že mnozí nebudou moci ani dostudovat a v budoucnu budou moci studovat jen finančně zajištění lidé. 

Ke stávce se připojí i učitelé. Ti tvrdí, že vláda seškrtala peníze na školství tak, že jim k vyučování chybí pomůcky a materiál. Podle spolupracovnice ČT Ľubici Zlochové přišla řada učitelů o práci, třídy se proto slučují a jsou přeplněné. Ti, co o práci nepřišli, musejí učit více hodin za nižší platy. 

Úsporná opatření podle kritiků vrhnou školství desetiletí zpět. V nadcházejících třech dnech proto chtějí odpůrci vyrazit do ulic. Každý večer se mají konat manifestace, na které se kromě studentů a učitelů chystají i mnozí nezaměstnaní lidé. 

Práci ve Španělsku nemá více jak čtvrtina lidí, především to jsou mladí absolventi. „Mladí do 30 roků jsou tu prakticky ztracená generace, protože nemají možnost získat práci,“ potvrzuje Zlochová. Španělsko má čtvrtou největší ekonomiku v eurozóně, za poslední tři roky už je ale podruhé v hospodářské recesi.

Španělská vláda navíc čelí korupčnímu skandálu. Představitelé Lidové strany (PP) včetně premiéra Rajoye čelí podezření, že brali černé peníze. Premiér to popírá a chce se kvůli tomu dokonce soudit.