Astronautem proti své vůli: Chundelatí hrdinové dobývají vesmír

Teherán/Moskva/Washington – Desítky opic, psů a dalších živočichů obětovaly svůj život ve prospěch vesmírného výzkumu. Cesty zvířat do kosmu ale nekončí ani víc než 60 let po prvních pokusech. Rusové na stanici Mir chovají křepelky, ve stavu beztíže létají mloci a zvířata mají pomoct i při cestě na Mars. Před dvěma lety poslali Rusové na 30 dní na oběžnou dráhu pískomily, kteří přežijí bez vody celý měsíc, pokud dostávají vlhké krmivo.

Také Írán se před několika dny pochlubil světu vlastním milníkem při dobývání vesmíru. Opice, kterou vyslal na oběžnou dráhu, se na Zemi vrátila v pořádku, a Teherán se tak přiblížil pilotovanému kosmickému letu. Primát – na rozdíl od svého předchůdce – let přežil, byť podle některých zpráv mohlo jít o podvrh, protože vyslaná opice vypadala úplně jinak než ta, kterou Írán představil médiím. Teherán úspěšné vyslání opice prezentoval jako největší dosavadní úspěch svého vesmírného programu, v jehož rámci by do osmi let měl do vesmíru vyslat člověka.

Desítky zvířat už se staly astronauty proti své vůli. Íránci zvolili stejný postup jako před nimi Číňané nebo Japonci a víc než před půl stoletím Rusové a Američané. I jim cestu do vesmíru vyšlapávala zvířata. První tvorové, kteří kdy opustili zemskou atmosféru, byli octomilky, myši, opice a psi. Závod mezi USA a Sovětským svazem o dobytí vesmíru tak byl zároveň soubojem mezi zvířaty. Sověti vsadili na psy, Američané na opice.

V roce 1961 - tři měsíce po šimpanzi Hamovi, zároveň ale také tři týdny po Juriji Gagarinovi – poslaly Spojené státy do vesmíru svého prvního astronauta Alana Sheparda. Bod za prvního člověka ve vesmíru si připsali Rusové – možná i proto, že dopředu počítali se ztrátami. Legendární fenku Lajku obětovali, aby se na oběžnou dráhu dostali jako první.

Když Moskva Lajku na orbitu vysílala, varovaly Spojené státy – stejně jako dnes v případě Íránu – před testováním raket pro balistické střely. Obavy z války ale v roce 1957 přehlušil smutek nad osudem fenky – technologie pro návrat z oběžné dráhy na Zemi tehdy ještě neexistovala, milovníci zvířat po celém světě se s Lajčinou smrtí smířit nechtěli.

Po ní následovala řada dalších psů a další dvě psí legendy: Bělka a Strelka se jako první vrátily z oběžné dráhy v pořádku. Rusům dodaly sebevědomí a Gagarinovi odvahu. Svůj úspěch vmetla Moskva Washingtonu elegantně do tváře, když jedno z Bělčiných štěňat daroval Nikita Chruščov Jacqueline Kennedyové.