Atentát botou vykryla Ahmadínežádova ochranka

Káhira – Íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi přiletěla v káhirské mešitě na hlavu bota. Ochranka ale včas zasáhla a útok vykryla. Botu hodil na prezidenta nespokojený Syřan, který Ahmadínežáda viní z toho, že zničil Sýrii. Úder botou je pro muslimy velká urážka a potupa.

Ahmadínežád je v Egyptě poprvé od roku 1979. Zrovna vlídného přijetí se ale íránský prezident v Káhiře nedočkal. Ve zdejší mešitě ho chtěl pohanit Syřan tím, že na něj hodil botu. Ochranka ale útok vykryla a Ahmadínežád jim tak mohl poděkovat, že nebyl potupen. 

Ochranka útočníka rychle vyvedla z místa. Po pokusu zaútočit na prezidentovu delegaci byli zatčeni další čtyři lidé. Ahmadínežád nakonec od návštěvy mešity ve staré Káhiře upustil. 

Jenže protesty proti íránskému prezidentovi se konaly i na univerzitě Al-Azhar, která je centrem sunnitského islámu, zatímco Ahmadínežád stojí v čele šíitské velmoci. Ačkoli se egyptské úřady snaží zklidnit kritiky slovy, že hosta je třeba respektovat, radikální muslimové se snažili vstup do Al-Azharu zablokovat. Někteří nesli transparenty s výzvami, aby Egypt vztahy s Íránem nerozšiřoval, ale naopak zpřísnil. 

Útok botou

Úder botou je v muslimském světě velká urážka. V roce 2008 irácký novinář Muntadar Zajdí vrhl svůj střevíc na amerického prezidenta George Bushe. Ten ale prokázal pohotovost a letící botě se vyhnul. Zajdí byl sice odsouzen, ale muslimové ho považují za hrdinu.