Kdo zašantročil dokument o rozpadu Sovětského svazu?

Minsk - Historický dokument stvrzující rozpad bývalého Sovětského svazu se podle bývalého běloruského prezidenta ztratil. Stanislav Šuškevič chtěl listinu zařadit do svých pamětí, ale v archivech se jí nedopátral. Podle Šuškeviče je dokonce možné, že listinu někdo ukradl a bude ji chtít prodat.

Mezi stoupenci sovětského impéria, ale hlavně mezi sběrateli může mít listina velkou hodnotu. „Je k neuvěření, že se může ztratit dokument takového významu, ale je to fakt,“ řekl devětasedmdesátiletý exprezident.

Minské úřady potvrdily, že běloruská vláda má jen kopii. Originál není ani v kancelářích Společenství nezávislých států, aliance postsovětských zemí vybudované Ruskem na troskách SSSR.

Rozpad Sovětského svazu doprovázely zmatky. Fakt, že doklad o jeho zániku chybí, je jen dalším důkazem tohoto chaosu. Likvidaci impéria, kterou později nynější ruský prezident Vladimir Putin označil za „geopolitickou katastrofu“, dojednal v lesích Bělovežského pralesa na západě Běloruska Šuškevič s tehdejšími prezidenty Ukrajiny a Ruska.

Šuškevič, Leonid Kravčuk a Boris Jelcin v prosinci 1991 podpisem stvrdili, že někdejší supervelmoc „přestává existovat jako subjekt mezinárodního práva“. První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov krátce nato rezignoval.