Ruská mafie si odškrtává na seznamu lidí určených k likvidaci

Moskva - Klan zavražděného bosse ruského podsvětí Aslana Usojana, známého pod zločineckou přezdívkou Děd Hasan, vypracoval podle ruských médií seznam údajných atentátníků, které chce s pomocí najatých vrahů postupně likvidovat. Děda Hasana v polovině ledna zastřelil neznámý pachatel v centru Moskvy. Vraha se policistům stále nedaří vypátrat.

Seznam odsouzenců k smrti má podle deníku Izvěstija asi dvacet jmen. Postupně se prý zkracuje, některá jména si už Hasanovi lidé „odškrtli“. Většinou jde údajně o zástupce ázerbájdžánské a gruzínské mafie, kteří patřili v postsovětském prostoru k nejsilnějším Hasanovým soupeřům.

Děd Hasan v Rusku údajně ovládal obrovské zločinecké impérium a jeho smrt vnesla do místních zločineckých struktur chaos. Po jeho násilné smrti bylo už zavražděno několik dalších známých postav ruského podsvětí, naposledy jistý Rovšan Džanijev, který si údajně Hasanovu smrt objednal. Komando samopalníků ho usmrtilo v Istanbulu i s jeho ochrankou.

Základ „černé listiny“ sestavil podle policistů sám Hasan ještě před svou smrtí. Zařadil do něj zločinecké pohlaváry, kteří si přivlastňovali nová teritoria bez jeho vědomí, a veřejně mu tak vypověděli poslušnost. Kromě už mrtvého Džanijeva měli prominentní místo na seznamu Gruzínci Merab Džangveladze a Džemal „Džemo“ Mikeladze. Není jisté, zda jsou ještě mezi živými.