Král Momo má klíč od Ria - karnevalové veselí začalo

Rio de Janeiro - Starosta brazilského Ria de Janiera Eduardo Paes dnes symbolicky předal klíče od města Králi Momovi, čímž oficiálně začaly pětidenní karnevalové oslavy, jejichž vrcholem budou soutěžní přehlídky škol samby. Ulice Ria o víkendu zaplaví milion lidí z celého světa. Monarchou je již po páté v řadě 150kilogramový Milton Júnior.

Hlavní karnevalový spektákl ve městě, kde nyní panují třicetistupňová vedra, začne v noci na Růžové pondělí, kdy první z dvanácti nejlepších škol samby před 70 000 diváky předvede své umění na proslulém Sambadromu. V průměru taneční instituce na podívanou vynakládají dva až pět milionů dolarů (až 94 milionů korun).

Spolkový brazilský stát Rio de Janeiro očekává, že turisté během svátku samby v barech, restauracích a hotelích utratí 665 milionů dolarů (přes 12,5 miliardy korun) a že festival vytvoří na 250 000 pracovních míst. Událost je pro Rio, které bude v roce 2014 hostit mistrovství světa ve fotbale a o dva roky později letní olympijské hry, také bezpečnostním testem.