Zemřel Neruda na příkaz Pinocheta? Odpovědět by měla exhumace

Santiago de Chile - Nadace chilského básníka a diplomata Pabla Nerudy podpořila návrh na exhumaci jeho ostatků kvůli podezření, že byl během vojenského převratu v roce 1973 otráven. Přiklonila se tak po delším váhání k názoru chilské komunistické strany, která k tomuto kroku vyzvala už před více než rokem.

Neruda zemřel v Santiagu de Chile 12 dní po převratu, při němž se k moci dostal generál Augusto Pinochet. Podle oficiální verze byla příčinou úmrtí nositele Nobelovy ceny za literaturu podvyživenost organismu dlouhodobě sužovaného rakovinou prostaty. Podle Nerudových přátel to je ale nesmysl, protože umělec v době úmrtí trpěl naopak nadváhou - vážil sto kilogramů.

Bývalý Nerudův spolupracovník před dvěma lety prohlásil, že tehdy devětašedesátiletý spisovatel nezemřel na nemoc, ale byl zavražděn na příkaz představitelů vojenské diktatury. Prý dostal uprostřed noci injekci, která byla příčinou jeho smrti.

Podle expertů bude ale velmi obtížné to dokázat, protože případné chemikálie mohly po tak dlouhé době z těla už vyprchat.

Pablo Neruda je považován za jednoho z nejvýznamnějších španělsky píšících básníků. Jeho nejslavnější dílo, rozsáhlá veršovaná epopej o národech a dějinách Latinské Ameriky s názvem Veliký zpěv, vyšlo v roce 1950, o 21 let později získal Nobelovu cenu.

Přestože Neruda, který svůj pseudonym převzal od českého básníka a spisovatele Jana Nerudy, je znám především jako básník, byl také poslancem za komunistickou stranu, jejímž členem byl po velkou část života. Také byl konzulem ve Španělsku, Argentině, Mexiku i ve Francii.