Svátek džbánů u Gangy je největší shromáždění lidí na světě

Iláhábád (Indie) - Desítky milionů Indů se dnes ponořily do vod u soutoku řek Gangy a Jamuny, aby tak uskutečnily rituální očistu během dne, který je v rámci tradičního hinduistického svátku Kumbh mélá (Svátek Džbánů) považován za nejsvětější. Hinduisté, kterých se očekávalo přes 30 milionů, věří, že koupelí v posvátných vodách ze sebe smyjí hříchy. Svátek, který začal 14. ledna a potrvá do 10. března, je označován za největší shromáždění lidí na světě. Více než osm milionů lidí vykonalo očistnou koupel během prvního dne Kumbh mélá a celkem se odhaduje, že se letos do vod řeky ponoří až 100 milionů poutníků.

Dnes, kdy rituálu podle věřících přeje mimořádné postavení vesmírných těles, účast překonávala veškerá očekávání. Z leteckých snímků podle úřadů vyplývá, že do Iláhábádu, kde žije 1,2 milionu obyvatel, dorazilo téměř 40 milionů lidí. Do poledne místního času podstoupilo očistnou koupel na 20 milionů lidí.

Síla, která změní celý život

„Jedno krátké ponoření v řece má sílu, které změní celý život,“ říká jeden z účastníků ceremonie. Většina věřících se chce v řece jen smočit, někteří však vodu pili nebo si ji nabírali do lahví, ačkoli je značně znečištěná. Na dnešek bylo na místě konání rozmístěno více než 14 tisíc policistů a příslušníků polovojenských i speciálních jednotek. Pomáhá i 30 tisíc dobrovolníků. Letos už se stali svědky první nešťastné události. Nejméně deset lidí zemřelo v talčenici na místním nádraží. 

Cestoval jsem tři dny autobusem, vlakem i pěšky

Podle pořadatelů je letošní účast „bezprecedentní“. Pro poutníky je prý nachystáno 80 milionů litrů pitné vody, 35 000 toalet a na jejich zdraví dohlíží 243 lékařů ve 14 nemocnicích. Tam bylo od začátku svátku ošetřeno více než 152 000 lidí a dalších 40 000 se v davu ztratilo a policii se je opět podařilo spojit s příbuznými či přáteli. 

Dnešní koupel se konala na 18 různých místech podél břehu řeky. Rádžkumár Singh, vládní úředník ze státu Paňdžáb, říká: „Cestoval jsem tři dny autobusem, vlakem i pěšky, abych se sem dostal. Věřím, že koupel v nejposvátnější den mě zbaví všech mých hříchů a pomůže mi zajistit budoucnost pro mě i mou rodinu.“

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem nesmrtelnosti (kumbh znamená hindsky džbán, pohár; mélá slavnost, trh). Podle legendy se při potyčce o číši několik kapek vylilo na čtyři místa u soutoku řek Ganga, Jamuna a mytologického podzemního toku Sarasvatí - na Iláhábád, Nášik, Udždžain a Hardvár. Svátek se slaví každé tři roky postupně na zmíněných čtyřech poutních místech, v Iláhábádu tedy vždy po 12 letech.