Jaderné testy jsou používány pro vydírání celého světa

Pchjongjang - Severní Korea uskutečnila svůj historicky třetí pokusný jaderný výbuch. Jaderná zkouška KLDR byla prý pouze „první reakcí na americké hrozby“. Pchjongjang nyní varuje před „druhým a třetím opatřením větší intenzity“. Jaderný test ostře odsoudila OSN, americký prezident Obama nebo britský ministr zahraničí William Hague. S kritikou přišla ale i Čína, Rusko a dokonce Írán. 

Jaderná bomba, kterou KLDR nechala pokusně vybuchnout na severovýchodě země, byla údajně „menší a lehčí“ než nálože, které odpálila při předchozích testech v letech 2006 a 2009. Pokud se tato skutečnost potvrdí, bude to znamenat, že KLDR pokročila ve snaze vyrobit dostatečně malé nukleární zařízení, které by se dalo použít jako hlavice pro raketu dlouhého doletu. 

Podle severokorejského ministerstva zahraničí byl dnešní atomový test „sebeobranným opatřením“, které neporušuje mezinárodní právo. Co má na mysli „druhým a třetím opatřením“, severokorejské ministerstvo obrany ve svém prohlášení nijak neupřesnilo. Severokorejský diplomat Čon Jong-rjong dnes na konferenci OSN o odzbrojení v Ženevě prohlásil, že jeho země se „nikdy neskloní před žádnými rezolucemi“, a vyzval Jižní Koreu, aby přesvědčila Spojené státy k ukončení „nepřátelské politiky“ vůči Pchjongjangu. Vyhlídky na denuklearizaci Korejského poloostrova jsou podle něj vzhledem k politice Spojených států neradostné.

Vlastislav Bříza, odborník na jaderné zbraně:

„Tyto testy jsou používány výhradně pro vydírání celého světa. Pakliže máte tyto zbraně, znamená to, že jste nenapadnutelní, protože vaše odveta by mohla znamenat zkázu nepřítele. Nový vládce KLDR chtěl tímto činem také demonstrovat svou sílu.“


Čína Koreji omezí pomoc

Jaderný test zřejmě uvede KLDR do ještě větší izolace. Čína, nejbližší spojenec režimu, zemi totiž koncem ledna varovala, že jí po případném testu omezí pomoc. Chudá Severní Korea přitom ekonomicky přežívá jen díky čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci. „Jde o pevný postoj Číny dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova a zabránit šíření jaderných zbraní, stejně jako udržet mír a stabilitu severovýchodní Asie,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Japonský premiér: Počítáme s nejhorším

„Vůči Severokorejskému režimu zvažujeme samostatné sankce. Budeme muset přehodnotit všechny možné varianty a pokusit se situaci vyřešit. Raději jsem ale všechny zasvěcené instruoval, aby počítali i s tím nejhorším a pro tyto případy zajistili bezpečnost našich obyvatel,“ uvedl japonský premiér Šinzó Abe. KLDR totiž vlastní stovky raket krátkého a dlouhého doletu, které by mohly zasáhnout Jižní Koreu a většinu Japonska.

Obama: Je to vysoce provokativní čin

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je jaderná zkouška vysoce provokativním činem, který podkopává regionální stabilitu. KLDR tím porušila své povinnosti na základě řady rezolucí OSN, dodal Obama. 

Rusko: Doufáme, že to nebude záminka k dalším vojenským akcím

„Očekáváme, že tato akce Pchjongjangu, která zasluhuje odsouzení, nebude záminkou k posílení vojenské aktivity v oblasti Korejského poloostrova,“ uvedl i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Česko: Provedení jaderné zkoušky je vysoce nezodpovědný a politováníhodný akt

Zkoušku odsoudily i další země světa, včetně České republiky. Ta test označila za vysoce nezodpovědný a politováníhodný akt, který vážně ohrožuje stabilitu a mír na Korejském poloostrově, a vyzvala KLDR k okamžitému dodržování všech rezolucí. „Tento jaderný test je jednoznačným porušením mezinárodních závazků KLDR a příslušných rezolucí OSN,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol.

Jaroslav Olša, český velvyslanec v Soulu:

„Vyhrocuje to situaci, ale že by tato věc měla vést k nějakému většímu konfliktu v jiné než diplomatické rovině, bych spíše považoval za nepravděpodobné. Vzájemné provokace tohoto typu jsou relativně běžné.“


KLDR odsoudil i Írán, který je rovněž obviňován z jaderného programu 

Severokorejský jaderný test odsoudil také Írán, podle nějž by žádná země světa neměla disponovat atomovými zbraněmi. Írán je přitom jedním ze států, které jsou Západem obviňovány z tajného jaderného zbrojního programu. „Měli bychom se dostat do situace, kdy žádná země světa nebude vlastnit jadernou zbraň a kdy budou všechny nukleární zbraně a zbraně hromadného ničení zlikvidovány,“ řekl mluvčí íránské diplomacie Ramín Mehmanparast. „Současně ale všechny země světa musejí mít právo na mírové využití jaderné energie,“ dodal Mehmanparast. 

Západ se obává, že i Írán pracuje na atomové bombě. Toto podezření přiživuje i skutečnost, že Teherán obohacuje uran na stále vyšší úroveň. Tato islámská země nicméně tvrdí, že její jaderný program je výhradně mírový. 

KLDR podle svých slov jadernou zkoušku uskutečnila, „aby ochránila svou národní bezpečnost a svrchovanost proti ohavnému nepřátelství Spojených států, které se agresivně pokoušejí zmařit mírové právo Severní Koreje vysílat do kosmu své satelity“.

Video Severní Korea oznámila historicky třetí podzemní jaderný test
video

Severní Korea oznámila historicky třetí podzemní jaderný test

Severní Korea oznámila historicky třetí podzemní jaderný test

120213

Vít Pohanka ze zasedání Rady bezpečnosti OSN

Vyjádření českého ministerstva zahraničí

Rozhovor s koreanistou Jaromírem Chladou

Rozhovor s velvyslancem ČR v Soulu Jaroslavem Olšou

Rozhovor s Vlastislavem Břízou, odborníkem na jaderné zbraně