OSN: Počet obětí v Sýrii se už blíží 70 tisícům

Damašek/New York - Počet obětí války v Sýrii se pravděpodobně blíží 70 000. Prohlásila to vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Utrpení syrských civilistů připsala nečinnosti Rady bezpečnosti OSN. Syrský konflikt, ve kterém se opoziční síly pokoušejí odstranit režim syrského prezidenta Bašára Asada, trvá skoro dva roky. Povstalci si dnes připsali důležitý strategický úspěch, když se jim podařilo dobýt vojenské letiště u Aleppa na severu země.

Zdroj: ISIFA/Sipa USA Autor: Sebastiano Tomada

Pillayová zopakovala svůj názor, že by RB OSN měla osoby odpovědné za vraždění poslat před Mezinárodní trestní soud (ICC). „Neschopnost dohodnout se o Sýrii a z toho plynoucí nečinnost má pro civilisty ničivé důsledky. Platí za to obě strany konfliktu. Budeme souzeni za tuto tragédii, která se nám odvíjí před očima,“ řekla Pillayová.

V RB OSN neprošlo v minulosti několik rezolucí o Sýrii vlivem odporu Ruska a Číny odsoudit syrský režim a poskytnout pomoc opozici. Obě tyto země považují konflikt za vnitřní záležitost, do níž nemá nikdo právo se vměšovat. I Rusko si ale přeje, aby vláda začala s opozicí vyjednávat o předání moci. Obě strany si ale pro tato jednání kladou podmínky, které nebyly splněny.

Pan Ki-mun: OSN mlčky hledí na jatka

O Sýrii v zahraničním výboru Rady bezpečnosti hovořil v pondělí také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Řekl, že Sýrie ničí sama sebe. „Po skoro dvou letech už tam nepočítáme na dny, ale na těla mrtvých. Další den - dalších 100, 200, 300 mrtvých. Katalog válečných zločinů se zaplňuje, ve společnosti se hromadí nenávist. Rada bezpečnosti už nesmí stát opodál, zablokovaná a mlčky hledící na ta jatka,“ upozornil.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Sipa USA
Autor: Sebastiano Tomada

Přes 50 států v lednu radu požádalo, aby syrskou krizi nechala projednat v ICC, který může soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů. Sýrie dohodu o ICC neratifikovala, takže před soud může být pohnána jedině prostřednictvím RB OSN.

Za poslední dva dny druhý „strategický úspěch“

Dnes syrští povstalci dobyli v provincii Aleppo na severu země vojenské letiště, kde se zmocnili armádní munice. Při střetu o základnu Al-Džirá zabili, zranili nebo zajali kolem čtyř desítek vládních vojáků.

„Zbytek vojáků se z letiště stáhl, zanechal tam několik bojových letounů a velké množství munice,“ řekl šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán. Tento úspěch podle něj znamená, že armáda nemůže „kontrolovat celou Sýrii“. Vládní oddíly podle Rahmána kompletně kontrolují oblasti v provincii Damašek, v hlavním městě a v centrální provincii Hamá. Naproti tomu má armáda těžké ztráty v provinciích Homs v centrální Sýrii, Dajr az-Zaur na východě a Halab a Rakka na severu.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Aleppo Media Center

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) označila tento postup za druhý významný strategický úspěch povstalců za dva dny. V pondělí rebelové ovládli největší přehradu v zemi, která zásobuje velkou část Sýrie. Pro režim jde prý o nejvážnější hospodářskou ztrátu od začátku revolty před bezmála dvěma roky.