Mezi lidmi se zřejmě šíří virus podobný SARSu

Londýn – V Británii zaznamenali případ, kdy se virus, který vyvolává onemocnění dýchacích cest podobné chorobě SARS, nejspíše rozšířil z jednoho člověka na druhého. Britské úřady evidují nákazu u příbuzného již dříve nemocného pacienta. Lékaři nicméně uklidňují, že hrozba pro obyvatelstvo zůstává na velmi nízké úrovni, uvedl portál BBC.

Zdroj: AP Photo Autor: Health Protection Agency

Koronavirus, který způsobuje nové onemocnění, se poprvé objevil loni v září u pacienta v Saúdské Arábii. Nakažení trpí zápalem plic a v některých případech i selháním ledvin. Celkem zatím zemřelo pět lidí. Povětšinou se nakazili lidé původem z Blízkého východu nebo Pákistánu, případně lidé, kteří do těchto destinací cestovali. Jenže teď se zřejmě nemoc rozšířila z člověka na člověka, protože onemocněl příbuzný již dříve nakaženého a na rozdíl od něj v poslední době nikam necestoval. 

Nakažený britský pacient se nyní léčí na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Birminghamu. Podle BBC zatím nemoc neohrozila nikoho ze zdravotnického personálu.

Šéf oddělení pro respirační choroby z Agentury na ochranu zdraví (HPA) John Watson k tomu říká: „Je potvrzena nákaza koronavirem u osoby, která necestovala na Blízký východ, zřejmě to ukazuje na to, že došlo k přenosu z člověka na člověka a došlo k tomu právě ve Velké Británii.“ Mluvčí WHO dodává: „Víme, že v některých případech docházelo k velmi blízkému fyzickému kontaktu mezi členy rodiny, kteří se starali o nemocného, nemůžeme proto vyloučit přenos mezi lidmi.“

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/GAETAN BALLY

Kde se objevila nákaza?

Saúdská Arábie – pět nakažených, z toho 3 zemřeli
Jordánsko – dva nakažení, oba dva zemřeli
Velká Británie – tři případy, jeden z pacientů se nakazil v Kataru
Německo – jeden nakažený, který přicestoval z Kataru


Dosud bylo v celém světě potvrzeno 11 případů nákazy. V Británii celkem onemocněli tři lidé. Už dříve se objevilo podezření, že se nákaza rozšířila mezi lidmi na Blízkém východě, ovšem to se dosud nepotvrdilo. Zatím není známo, kde má nový virus původ, odborníci se ale domnívají, že pochází od zvířat, zřejmě od netopýrů. Odborníci ale mají za to, že zatím není třeba se kvůli novému viru znepokojovat.

Koronaviry vyvolávají celou řadu nemocí od běžného nachlazení po SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest). Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8 000 lidí. Zhruba desetina z nich zemřela.