Můžeme zaútočit kdekoliv v KLDR, reaguje Soul na nukleární test

Soul - Jižní Korea oznámila, že má k dispozici řízené střely s plochou dráhou letu, kterými může zaútočit na jakýkoliv cíl v komunistické Severní Koreji. Chce tak odvrátit obavy, že by byla technicky pozadu poté, co severní soused tento týden provedl třetí nukleární test. Střely jde podle jihokorejského ministerstva obrany odpálit jak z lodí, tak z ponorek.  V KLDR se zatím sešly desítky tisíc lidí na zasněženém náměstí v Pchjongjangu na shromáždění na oslavu a podporu historicky třetího pokusného jaderného výbuchu.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Seo Myung-gon, Yonhap

Soul hned po jaderné zkoušce v sousední zemi zvýšil stupeň vojenské pohotovosti. Jihokorejské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že rozmístilo řízené střely, které jsou schopny „se špičkovou přesností a ničivou silou“ zasáhnout kdykoli jakýkoli cíl na severokorejském území. „Urychlíme vývoj balistických raket o dosahu 800 kilometrů,“ řekl dnes novinářům mluvčí ministerstva obrany Kim Min-sok.  

Loni v říjnu Jižní Korea uzavřela dohodu se Spojenými státy, že téměř ztrojnásobí dosah svého raketového systému. Argumentem Soulu byla především nutnost reagovat na severokorejské raketové a jaderné programy. Jižní Korea chce podle mluvčího taktéž urychlit budování systému schopného zachytit, zacílit a zničit jakoukoli severokorejskou střelu.

Potvrdí radiace nad Jižní Koreou jaderný výbuch?     

Jižní Korea i Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek potvrdily zvýšenou hladinu radiace po severokorejském nukleárním testu v roce 2006, v roce 2009 ale nic takového již nezaznamenaly. Odborníci v Soulu jsou přesvědčeni, že Sever tehdy zapečetil podzemní testovací tunel tak, že odtud žádný radioaktivní plyn nemohl uniknout.  

Běžně trvá asi dva dny, než radioaktivní látky ze severokorejské jaderné střelnice dospějí do Jižní Koreje. „Úterní výbuch byl zhruba dvakrát větší než ten z roku 2009,“ prohlásil Lassina Zerbo, šéf mezinárodního datového centra CTBTO. „Skutečným důkazem budou potenciálně uvolněné radionuklidy… Na to musíme dva až tři dny počkat,“ dodal.

Jihokorejci sledují start rakety
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lee Jin-man