Unijní ministři nekompromisně: Tvrdší sankce proti KLDR i Sýrii

Brusel – Prodloužení sankcí proti Sýrii o další tři měsíce a posílení sankcí proti Severní Koreji - na tom se dnes v Bruselu dohodli ministři zahraničí zemí Evropské unie. Protikorejská opatření rozšiřují sankce schválené Radou bezpečnosti OSN mimo jiné o zákaz obchodovat se severokorejskými dluhopisy, drahými kovy, diamanty a zlatem.

Prodloužení sankcí namířených proti Sýrii se týká i zbrojního embarga, po jehož zmírnění volala Británie. Restriktivní opatření, zahrnující mimo jiné zmražení finančních aktiv či různé obchodní zákazy, tak budou v platnosti nejméně do konce května.

Uvolnění zákazu dodávat do Sýrie zbraně by mohlo otevřít cestu pro dodávky výzbroje rebelům bojujícím s režimem prezidenta Bašára Asada. Řada zemí včetně České republiky ale měla vůči této možnosti výhrady, neboť situace na místě je podle nich hodně nepřehledná a proti režimu bojují různé skupiny. Je tak otázkou, kde by zbraně mohly skončit. Střety mezi syrskou vládou a povstalci si podle OSN vyžádaly od března roku 2011 už takřka 70 tisíc mrtvých.

Posílením sankcí vůči KLDR ministři reagují na novou severokorejskou jadernou zkoušku, kterou mezinárodní společenství už v minulých dnech opakovaně ostře odsoudilo. Restriktivní opatření rozšiřují sankce schválené Radou bezpečnosti OSN mimo jiné o zákaz obchodovat se severokorejskými dluhopisy, drahými kovy, diamanty a zlatem. Podle agentury AFP by se měl rozšířit i seznam firem či osob, které mají zakázány cestovat do EU a jež mají v unii zmrazená finanční aktiva. Severokorejské banky také nebudou moci na základě nových sankcí otevírat nové pobočky v EU a evropské banky nebudou moci otevírat své pobočky v KLDR.

Severní Korea v úterý oznámila, že provedla svou třetí atomovou zkoušku. Pchjongjang se pak navíc nechal slyšet, že je připraven provést letos ještě jeden či dva pokusné jaderné výbuchy a možná i další zkoušku rakety.

Unie zmírnila sankce proti Zimbabwe

Evropská unie dnes naopak zmírnila své sankce vůči Zimbabwe, aby tak vládu této africké země ocenila za politické reformy. Ministři zahraničí států „sedmadvacítky“ se také shodli na tom, že zruší unijní restrikce vůči zimbabwské státní společnosti pro těžbu diamantů, pokud očekávané volby v zemi proběhnou podle pravidel.