V Sýrii se šíří tyfus a jiné nemoci

Damašek/Ženeva – Světová zdravotnická organizace upozorňuje na to, že v oblastech, které v Sýrii ovládá opozice, vypukl břišní tyfus. Příčinou jsou katastrofální hygienické podmínky. Syrská armáda údajně použila proti povstalcům u města Halab rakety Scud. Při útoku v pondělí večer dle opozičních zdrojů zemřelo 50 lidí a desítky dalších osob byly zraněny.

Ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur je zaregistrováno 2 500 osob nakažených břišním tyfem. Nemoc se projevuje silným průjmem, příčinou jsou špatné hygienické podmínky. „Nemají tam dostatek energetických zdrojů na pohánění vodních pump, takže lidé pijí vodu z Eufratu, která je kontaminovaná zřejmě kanalizací,“ sdělila Elisabeth Hoffová z WHO. 

Z nečisté vody se šíří mezi lidmi v provinciích Halab a Idlib žloutenka typu A a další případy jsou i v přeplněných útulcích zřízených pro lidi bez domova v Damašku. 

Rebelové, jejichž tvrzení nelze nezávisle ověřit, oznámili, že armáda použila u města Halab rakety Scud. Na město vypálila nejméně pět balistických raket dlouhého doletu. Některé dopadly i do obydlených čtvrtí. 

Syrská opozice o Halab bojuje několik měsíců. Centrem zájmu je především mezinárodní letiště, které leží východně od města poblíž vojenské základny. Tamní posádka v bojích minulou středu podlehla, ale bitva o letiště pokračuje. 

Nejmenovaný syrský oficiální zdroj uvedl, že dnes k jižní zdi Tišrínského paláce na severozápadě syrské metropole Damašku dopadaly minometné granáty. Ostřelování však způsobilo jen materiální škody. Není jasné, zda byl Asad v paláci.

Konflikt v Sýrii pokračuje už více než dva roky a vyžádal si na 70 tisíc mrtvých. Sýrie má 21 milionů obyvatel a podle různých odhadů až tři miliony z nich jsou na útěku, i když na území své země.