Diplomat KLDR pohrozil Jižní Koreji „konečným zničením“

Ženeva – Severní Korea na ženevské konferenci o odzbrojení pohrozila svému jižnímu sousedovi. Na pokusný jaderný výbuch z minulého týdne by mohl navázat druhý a třetí krok. Severokorejský diplomat na konferenci OSN pohrozil Jižní Koreji „konečným zničením“.

„Jak říká přísloví, malé štěně nemá strach z tygra. Nevyzpytatelné chování Jižní Koreje by jen předznamenalo její konečné zničení,“ varoval severokorejský diplomat Čon Jong-njong. Dodal, že KLDR nedávno podnikla „rozhodný krok k sebeobraně“, což podle něj byla jen reakce na vnějšího agresora. Zároveň varoval, že pokud se USA v postoji vůči KLDR nepolepší, nezbyde Severokorejcům jiná možnost, než „podniknout druhé a třetí silnější kroky“. 

Reakce Jižní Koreje a jejích spojenců na sebe nenechala dlouho čekat. „Nesmíme dovolit, aby tu zněly výroky odkazující na možné zničení členských států OSN,“ prohlásila britská diplomatka Joanne Adamsonová. 

KLDR minulé úterý provedla svou třetí jadernou zkoušku. Pchjongjang následně oznámil, že s podobnými aktivitami rozhodně nehodlá přestat a plánuje ještě letos otestovat dva jaderné výbuchy, případně další raketu. 

Testy se prý uskuteční, pokud Washington nepřistoupí na přímé rozhovory se Severní Koreou a nezanechá své údajně nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Soul a Washington jednání o mírové smlouvě odmítají, dokud nebude vyřešena otázka severokorejského jaderného programu a KLDR program s konečnou platností neukončí.