O Benediktově chatrném zdraví se vědělo, ale raději mlčelo

Vatikán - Dosluhující papež Benedikt XVI., který kvůli podlomenému zdraví minulý týden ohlásil odchod z čela katolické církve, trpěl podle italských médií už delší dobu zdravotními problémy. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi dnes také oznámil, že Benedikt pravděpodobně ještě ve funkci zkrátí lhůtu pro konání konkláve po odstoupení papeže. Benedikt XVI. dnes také výjimečně zrušil tradiční audienci a strávil čas modlitbami a přípravami na odchod z funkce. Poslední věřící přijme na audienci příští středu.

Dlouholetý vatikánský korespondent Marco Tosatti v deníku La Stampa napsal, že Benedikt má vážné potíže s vysokým tlakem, a lékaři mu proto v podstatě zakázali další letecké cesty přes Atlantik. Kromě toho prý papež špatně chodí a má problémy se spánkem. Několikrát během svých cest spadl z postele a potloukl se. Kromě toho ho trápí bolavé klouby a potíže s chůzí prohlubuje i fakt, že téměř nevidí na levé oko. Minulý týden Vatikán přiznal, že Benedikt před třemi měsíci podstoupil operaci, během níž mu lékaři vyměnili kardiostimulátor. Vyšlo také najevo, že Benedikt při loňské cestě do Mexika utrpěl lehčí zranění hlavy.

Tosatti uvedl, že zprávy o horšícím se papežově zdraví měl od jeho spolupracovníků už několik let, ale slíbil, že je nezveřejní, dokud bude Benedikt v úřadě. Nyní je použil vzhledem k blížící se rezignaci, kterou Benedikt ohlásil na 28. února.

Benedikt XVI. možná změní pravidla konkláve 

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi informoval, že Benedikt XVI. by mohl ještě ve funkci dekretem změnit pravidla pro konání konkláve, které bude volit jeho nástupce. Změny by měly umožnit dřívější konání konkláve. Podle Lombardiho by měl papež vydat dokument zvaný motu proprio. Těmito dekrety mohou papežové menšími změnami zasahovat do kanonického práva a církevních procedur.

Vatikán původně naznačoval, že kolegium kardinálů by mělo novou hlavu římskokatolické církve zvolit do Velikonoc, tedy zhruba v polovině příštího měsíce. Podle stávajících pravidel by se totiž měli kardinálové sejít 15 až 20 dní po papežově odstoupení. Už o víkendu ale Lombardi nevyloučil, že by konkláve mohlo začít hned první den po Benediktově odstoupení - tedy 1. března.

Video Telefonát Josefa Kašpara
video

Telefonát Josefa Kašpara