Snímek o Usámovi jitří emoce v Evropě. Pákistánce nezajímá

Varšava - V Polsku znovu ožívá politický skandál kolem údajné tajné věznice CIA. Na vině je nový americký film 30 minut po půlnoci (Zero Dark Thirty) o zabití vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Snímek s oscarovými ambicemi Polákům opět připomněl, že zajatí teroristé mohli být vyslýcháni a mučeni i v jejich zemi. Naopak v Pákistánu, kde byl bin Ládin zabit, prošel film téměř bez povšimnutí.

Jedno z tajných vězení CIA bylo pravděpodobně na severovýchodě Polska. Novinář Andrzej Krzykowski se případu věnuje už několik let. V letech 2002–03 podle něj Američané v Polsku tajně věznili a vyslýchali minimálně 6 vězňů. „Jednoho z vězňů mučili potápěním do vody, celkově 83krát. Taky ho strašili simulovanou popravou,“ popisuje novinář. 

Souhlas s tajnou operací CIA dala podle všeho vláda Leszka Millera. On sám i další vládní představitelé ale k případu zarytě mlčí. Pokusy vyšetřit celou věc soudně zatím selhávají. Varšavskou vládu ale začíná tlačit Evropský soud pro lidská práva. Na základě žalob bývalých vězňů vyzval Varšavu k vydání detailů o tajné věznici. Ta to rezolutně odmítá.

Tlak ale narůstá a stále více Poláků se pod vlivem nového amerického filmu ptá, jaká jsou vlastně pravidla boje s terorismem a jakou roli v něm hraje Polsko.

V Pákistánu se film nelíbí. Je plný chyb

30 minut po půlnoci (Zero Dark Thirty)
Zdroj: Bontonfilm

Film částečně oživuje nepříjemné pocity ze skutečnosti, že bin Ládin údajně žil celá léta poblíž pákistánské vojenské akademie. Pákistánci navíc nemohou Američanům odpustit, že při operaci vedoucí k dopadení a fyzické likvidaci šéfa al-Káidy bez varování vstoupili do pákistánského vzdušného prostoru a provedli razii.

Ti Pákistánci, kteří už film zhlédli na DVD nebo si ho stáhli z internetu, upozorňují na časté faktografické chyby. Sloupkař listu Dawn vycházejícího v angličtině například poukázal na to, že postavy v některých scénách hovoří arabsky, zatímco Pákistánci ve skutečnosti mluví spíš urdsky, paštunsky nebo některým z dalších desítek jazyků používaných v Pákistánu.

V některých sekvencích se pákistánští demonstranti dostali až k branám amerického velvyslanectví v Pákistánu, ačkoli ve skutečnosti to není možné, protože budova se nachází v nepřístupné diplomatické čtvrti. „Jak můžete do hollywoodského trháku vrazit tolik peněz, a přitom se mýlit v tak prostých věcech?“ ptá se pákistánský publicista.

Filmový thriller, který režírovala držitelka Oscara Kathryn Bigelowová, letos posbíral pět oscarových nominací a čtyři další na Zlatý glóbus. Do českých kin film uvede distribuční společnost Bontonfilm 21. února. Web ČT24 po premiéře uveřejní recenzi.


Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky

Reportáž Josefa Pazderky

20.2.2013, UD

Radana Makariusová a Darina Křivánková v Událostech, komentářích