Zpráva MAAE: Írán instaloval účinnější centrifugy

Vídeň - Írán nainstaloval ve svém hlavním nukleárním centru ve městě Natanz výkonnější centrifugy k obohacování uranu. Udělal tak necelý týden předtím, než s Teheránem světové velmoci znovu obnoví jednání. Pokud budou centrifugy pracovat podle očekávání, Írán bude schopný brzy nahromadit dostatek uranu pro výrobu nukleárních zbraní. Teherán i nadále tvrdí, že uran použije jen pro energetické účely.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: ABEDIN TAHERKENAREH

Írán už instaloval ve svém hlavním jaderném zařízení v Natanzu 180 moderních centrifug k obohacování uranu. Tvrdí to důvěrná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Írán prý v polovině února informoval MAAE o tom, že zastavil jaderný reaktor v Búšehru. 

Írán v prosinci obnovil obohacování uranu na 20 procent a zvýšil jeho zásoby na 167 kilogramů, zjistila podle zprávy MAAE. Írán vytrvale tvrdí, že tento materiál potřebuje jako palivo pro jaderné elektrárny.

Video Írán vylepšuje svůj jaderný komplex
video

Írán vylepšuje svůj jaderný komplex

Írán snahy o výrobu zbraně vždy vehementně popírá a svou práci s jaderným materiálem označuje za čistě mírovou. 

Alí Chamenejí:

„Ten spor není o jaderné zbrani, vše se týká nezcizitelného práva íránského lidu na obohacování uranu a mírové využití domácích kapacit. Západ to chce zastavit, ale nemůže. Íránský lid bude dělat to, na co má právo.“


Jenže USA a jeho spojenci v čele s Izraelem jsou proti. „Jasně jsme řekli, že Spojené státy jsou odhodlané zabránit Íránu získat jaderné zbraně. A také jsme jasně řekli, že věříme, že je stále čas tuto záležitost vyřešit diplomacií,“ zareagoval na zprávu MAAE mluvčí Bílého domu Jay Carney.