Hagel má podporu v Senátu zajištěnou

Washington – Bývalý republikánský senátor Chuck Hagel se přiblížil k funkci ministra obrany. I přes odpor republikánů získal podporu v Senátu. Senát sice bude o Hagelovi teprve hlasovat v úterý, že má ale dostatek hlasů, je jasné už po dnešku. Podpořil ho totiž republikánský senátor Richard Shelby, čímž zajistil Hagelovi potřebnou podporu.

Zdroj: ISIFA Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Ne všichni republikáni jsou ale pro Hagela na postu ministra obrany, jeho nástup do funkce dokonce díky obstrukcím republikáni oddalovali. K překonání jejich obstrukcí potřebovali demokraté hlasy několika republikánských senátorů, což se postupně podařilo.   

Jasný signál, že padla jedna z nejvážnějších překážek, dal už v neděli respektovaný republikánský senátor John McCain prohlášením, že Hagelově jmenování už nemíní stát v cestě. 

Hagela nominoval do své vlády znovuzvolený prezident Barack Obama. Ve funkci by měl nahradit odcházejícího Leona Panettu. 

Republikánům se přitom nelíbí, že Hagelovy názory nejsou konzistentní. Například v roce 2003 podpořil válku v Iráku, krátce nato se ale postavil ostře proti. V minulosti hájil také řešení íránské otázky diplomatickou cestou, zatímco teď razí tvrdší postoj. A republikány nepřesvědčil ani výroky z roku 2008 o vlivu takzvané židovské lobby na americkou politiku. 

Hagel byl přitom 12 let senátorem za republikány. Pokud se stane ministrem obrany, bude prvním šéfem Pentagonu, který bojoval ve Vietnamu.