Kaddáfího syn před soudem: Ven pronikly první záběry

Tripolis - Na veřejnost vůbec poprvé pronikly tajně pořízené záběry ze soudu se synem zavražděného libyjského diktátora. Čtyřicetiletého Sajfa Isláma Kaddáfího úřady viní z ohrožení státní bezpečnosti. Haagský Mezinárodní trestní soud (ICC) neúspěšně žádal o jeho vydání kvůli zločinům proti lidskosti.

Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího je obžalován z pokusu komunikovat nelegálně se svými spojenci v době, kdy byl ve vazbě. Mezinárodní trestní soud (ICC) ho viní z válečných zločinů, které ale nejsou předmětem tohoto řízení. Podle ICC Kaddáfího syn udílel rozkazy, jež vedly k mučení a vraždění povstalců. Revoluční události z roku 2011 si vyžádaly životy desítek tisíc Libyjců.

Tajně pořízené záběry ze soudu se Sajfem Islámem Kaddáfím
Zdroj: ČT24

Sajf Islám byl zatčen v Zintánu v listopadu 2011 a od té doby ho tam drží ve vazbě ti, kdo ho dopadli, tedy skupina kmenových milicí, která se podílela na libyjských revolučních událostech. Kaddáfí loni tvrdil, že by byl raději souzen před ICC. Ten může totiž vynést maximálně doživotní trest, zatímco v Libyi by mohl Kaddáfí dostat i trest smrti.