Rozsudek trestu smrti vyvolal v Bangladéši nepokoje, 42 mrtvých

Dháka - Nejméně 42 lidí bylo zabito v Bangladéši při čtvrteční vlně násilí, která vypukla po vynesení rozsudku smrti nad jedním z islámských vůdců. Protesty islamistů po vynesení rozsudku nad Delvarem Husajnem Sajídím propukly na řadě míst země a přerostly v násilné střety s policií. Mezi oběťmi jsou i čtyři policisté, z nichž dva ubili k smrti protestující na severu země. Zraněno bylo na 300 dalších lidí včetně mnoha policistů.

Delvar Husajn Sajídí z Bangladéšského islámského společenství, což je největší islámská strana v zemi, byl shledán vinným ze zločinů spáchaných během války za nezávislost v roce 1971 a má být popraven oběšením. Je vůbec třetí osobou, kterou odsoudil kontroverzní domácí tribunál.

Sajídí byl zatčen v červnu 2010 a poté byl obviněn z vraždy, znásilnění a žhářství, na nichž se údajně podílel v průběhu války za nezávislost. Třiasedmdesátiletý opoziční vůdce odmítl všech 19 bodů obžaloby, které byly proti němu vzneseny a jež zahrnují také zločiny proti lidskosti či genocidu.

Také předchozí rozsudky vyvolaly nevoli islamistů, podle nichž jsou procesy víc o vyřizování účtů než o spravedlnosti. Od vynesení prvního rozsudku 21. ledna letošního roku si nepokoje v Bangladéši vyžádaly už téměř 60 obětí. Čtvrteční násilnosti nicméně byly nejkrvavější politicky motivované střety za poslední více než dvě desetiletí.

Zvláštní soud zřídila nynější bangladéšská vláda v roce 2010 s cílem vypořádat se s těmi, kdo za války za nezávislost kolaborovali s pákistánskými silami a pokoušeli se zabránit tomu, aby se tehdejší Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) stal samostatnou zemí. Organizace pro lidská práva ale uvádějí, že tribunál nesplňuje mezinárodní právní normy.


Před tribunálem má stanout celkem devět předáků Bangladéšského islámského společenství, kromě Sajídího si již vyslechli rozsudek další dva. Nad Abdulem Kaderem Mullou soud vynesl počátkem února doživotní trest. V lednu byl k trestu smrti odsouzen v nepřítomnosti někdejší šéf této fundamentalistické islámské strany Abul Kalam Azad.

Válka za nezávislost trvala od března do prosince 1971. Když byla v březnu vyhlášena nezávislá Bangladéšská lidová republika, obsadila území pákistánská armáda. Tři miliony lidí byly zabity, dalších deset milionů uprchlo do Indie.