Falcon odstartoval k ISS, hlásí ale problémy s motory

Mys Canaveral (USA) – Problém s pohonným systémem hlásí raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX, která odstartovala z floridského Mysu Canaveral a vynesla na oběžnou dráhu vesmírnou loď Dragon. Modul naplněný téměř tunou potravin a technického materiálu míří k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde již o druhou cestu, kterou pro americkou vládu zajišťuje stejná soukromá firma.

Potíže se objevily necelých deset minut po startu, kdy se modul zhruba 400 kilometrů nad Zemí odděloval od nosné rakety. Šéf SpaceX Elon Musk na svém twitterovém účtu informoval, že Dragon má problémy se třemi z celkem čtyř motorů pohánějících loď. Systém údajně zablokoval jejich spuštění. Na odstranění závady pracuje kalifornské řídící středisko společnosti a pomoc nabídl i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Po několika hodinách se na dálku podařilo zprovoznit druhý ze čtyř motorů. „Motory 1 a 4 jsou nyní zapojeny,“ oznámil večer Musk na Twitteru.

Je to poprvé, co se loď Dragon potýká s potížemi během cesty. Předchozí dvě výpravy do vesmíru - jedna zkušební a druhá mířící k ISS - proběhly zcela hladce. Pokud se problémy podaří včas odstranit, měla by loď ke stanici dorazit v sobotu odpoledne našeho času. Zpět na Zemi se má modul vrátit s vesmírnými vzorky k vědecké analýze.

SpaceX má s NASA smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů (31,5 miliardy korun). V rámci kontraktu má podniknout dvanáct letů k ISS. Falcon 9 vyrazil na cestu bez posádky. Zakladatel společnosti SpaceX, která pro NASA zajišťuje vesmírné lety poté, co dosloužily americké raketoplány, však věří, že se brzy podaří vyslat na upraveném modulu Dragon do vesmíru i lidi. Jeho cílem je dokázat to v roce 2015.