Bulharským úřednickým premiérem diplomat

Sofie - Novým bulharským premiérem se stal diplomat Marin Rajkov. Toho dnes do čela úřednické vlády jemnoval prezident Rosen Plevneliev. Dočasná vláda má zemi dovést k předčasným volbám, které jsou plánovány na květen.

Na nástupce premiéra Bojka Borisova Bulhaři čekají již od 20. února. Vládu odmítly sestavovat všechny tři hlavní strany, později i oslovené osobnosti. Teď už bulharský prezident Rosen Plevneliev jména má. „Vládu vytvoří muži a ženy, kteří si musejí svoji kompetentnost a pověst sami vybudovat od nuly. Jejich společným mottem bude: Evropa, demokracie, ekonomický rozvoj. Všichni se zaměří na konstruktivní dialog a pragmatická řešení,“ uvedl Plevneliev.

Rajkov byl dosud velvyslancem ve Francii. Kromě premiérského úřadu má on sám zastávat i funkci ministra zahraničí. Nová vláda se ujme svých pravomocí ve středu. Dva dny nato se rozpustí parlament, v polovině května se pak budou konat volby. 

Vnitro povede poprvé v dějinách žena

Premiér Rajkov za hlavní úkol úřednické vlády označil přípravu mimořádných voleb. Vláda podle Rajkova nebude navrhovat změny ústavy ani volebního zákona a zaměří se na zajištění stability a pořádku v zemi. Ministryní vnitra je poprvé v bulharských dějinách žena, stala se jí Peťa Parvanovová. Rezort ministerstva financí bude spravovat Kalin Christov a ministerstvo hospodářství Asen Vasilev.

Prezident Pevneliev prohlásil, že úřednická vláda by měla posílit důvěru ke státním institucím na základě transparentnosti a občanské kontroly. „Sloužíme lidem, a nikoli stranickým elitám,“ řekl prezident. Uvedl, že Rajkovův kabinet bude připravovat mimořádné parlamentní volby, ale sám se do nich nezapojí.

Podle bulharského prezidenta by nová vláda měla využít pozitivní energie v ulicích a na internetu. Jenže ta stávající politické elitě nepřeje, což nová vlna protestů nejspíš jen potvrdí. „Za posledních 22 let jsme neviděli žádnou zodpovědnost. Parlament se dostal k moci díky slibu o zjednání spravedlnosti, ale stal se součástí systému. To my nechceme, stejně tak ani zakládání stran. Chceme občanskou kontrolu a tlak na politiky. A nějakou nátlakovou organizaci nejspíš vytvoříme,“ řekl organizátor protestů Nikolaj Gatsev.

Video Bulharskou vládu nahradí odborníci. Začnou od píky
video

Bulharskou vládu nahradí odborníci. Začnou od píky

Bulharskou vládu nahradí odborníci. Začnou od píky

Rozhovor s redaktorem ČRo Martinem Ježkem

Konec „nedotknutelných vládců“?

Demonstrace, od začátku provázené střety s policií, se přitom podle pozorovatelů dostaly do nové, nekontrolované fáze. „Protesty dosáhly kritické fáze a vymkly se kontrole. Není vůbec jasné, kdy přestanou. Silnější ruka by je nejspíš zkrotila, ale měly by mít pozitivní efekt, společnost má v jejich důsledku lepší informace a dokáže kontrolovat vládce, kteří se posledních 22 let cítili nedotknutelní,“ sdělila socioložka a ředitelka Institutu sociálního výzkumu a marketingu Mira Radevaová.

Změnit se chce v nejchudší zemi Evropské unie i tamní pobočka ČEZu. Čelit protestům jí má pomoct nově zřízený firemní ombudsman, kterého chce nespokojeným Bulharům představit ve středu, na dni otevřených dveří.